Ekumenia

Pierwsza celebracja prawosławna w bazylice św. Piotra na Watykanie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 06:01
W Kaplicy Europy w Grotach Watykańskich po raz pierwszy celebrowano liturgię prawosławną. Wydarzenie odbyło się 24 maja, kiedy to Bułgarski Kościół Prawosławny obchodził uroczystość świętych Cyryla i Metodego. Na uroczystość przybyli prezydenci Bułgarii i Macedonii, którzy następnie zostali przyjęci przez Ojca Świętego.

31 grudnia 1980 r. św. Jan Paweł II ogłosił świętych Cyryla i Metodego patronami Europy, a 2 listopada 1981 r. poświęcił „Kaplicę Europy", znajdującą się w krypcie Bazyliki Papieskiej, pod baldachimem Berniniego i obok grobu Berniniego. W kaplicy znajduje się również płaskorzeźba z brązu przedstawiająca świętych Cyryla i Metodego oraz św. Benedykta, który jest również patronem Europy.

Prawosławne uroczystości w Kaplicy Europy poparł kardynał Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz kardynał Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra, a także Bogdan Pataszew, ambasador Bułgarii przy Stolicy Apostolskiej i arcybiskup Anselmo Pecorari, nuncjusz apostolski w Bułgarii.

Przewodniczący uroczystości ksiądz Iwan Iwanow podkreślił, że wydarzenie to ma „szczególne znaczenie, ponieważ nie ograniczyliśmy się do odmówienia pierwszej modlitwy dziękczynnej poświęconej świętym Cyrylowi i Metodemu, ale po raz pierwszy przeprowadziliśmy całą celebrację prawosławną w miejscu świętym dla Kościoła katolickiego, gdzie znajdują się relikwie św. Piotra, i jest to dla nas wielki zaszczyt".

Zobacz więcej na temat: wiara