Ekumenia

Bezprecedensowy apel chrześcijańskich przywódców w obronie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 12:25
Wspólny bezprecedensowy apel w obronie klimatu wystosowali trzej chrześcijańscy przywódcy - papież Franciszek, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej - przed oenzetowską konferencją klimatyczną COP26 w listopadzie w Glasgow.

 W pierwszym takim w historii przesłaniu, opublikowanym 7 września w Watykanie, trzej liderzy wezwali: "Bez względu na wiarę i wizję świata wysłuchajmy wołania Ziemi". Zaapelowali do każdego, by wniósł swój wkład w "wyborze życia" dla dobra planety i o modlitwę za światowych liderów przed konferencją w Szkocji, na którą wybiera się też papież.

Pisząc o zniszczeniu środowiska naturalnego i zmianach klimatycznych Franciszek, abp Welby i Bartłomiej stwierdzili: "Dzisiaj płacimy cenę, jutro może być jeszcze gorzej". "To jest moment krytyczny. Od niego zależy przyszłość naszych dzieci i naszego wspólnego domu" - oświadczyli sygnatariusze odezwy. Ich zdaniem jest okazja do tego, by "wyrazić skruchę i zrobić zdecydowany krok wstecz".

Wskazali, że utrata bioróżnorodności, zniszczenie środowiska i zmiany klimatyczne są "nieuchronnymi konsekwencjami naszych działań, bo chciwie zużyliśmy więcej zasobów Ziemi, niż planeta może znieść". "Ale - jak dodali - stoimy też w obliczu głębokiej niesprawiedliwości; osobami, które doświadczają najbardziej katastrofalnych konsekwencji tych nadużyć są ubodzy planety, mniej odpowiedzialni za ich spowodowanie".

Zobacz więcej na temat: wiara