Ekumenia

19 stycznia wierni Kościołów wschodnich obchodzą święto Chrztu Pańskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 11:46
Na pamiątkę chrztu Jezusa wierni Kościołów wschodnich obchodzą 19 stycznia święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym.

Święto Chrztu Pańskiego jest obchodzone w tym terminie według kalendarza juliańskiego. Jak szacuje sobór biskupów polskiej Cerkwi prawosławnej, przy ustalaniu dat większości świąt religijnych korzysta z tego kalendarza ponad 90 proc. parafii prawosławnych w Polsce. Z tego kalendarza korzystają także między innymi wierni Kościoła Greckokatolickiego.

Zwyczajem związanym z tym świętem są procesje do najbliższych rzek, stawów, zalewów czy jezior. Chodzi o symboliczne poświęcenie przyrody. Tam, gdzie wodę pokrywa lód, wycina się przeręble w kształcie krzyża, by można było poświęcić wodę i jej zaczerpnąć. Miejsca dekoruje się np. choinkami, czasami budowane są specjalne pomosty. Woda jest święcona przez zanurzenie krzyża.

Poświęconą wodę wierni zabierają do domów i będą przechowywać jako źródło łask. Podczas różnych uroczystości pojawia się ona na stołach, obok soli i chleba, jako ochrona przed złymi mocami. Kropi się nią obejścia, pola i przechowuje się na różne potrzeby. Takiej wody używają też duchowni podczas duszpasterskich wizyt.

Zobacz więcej na temat: wiara