Section16

Białka Tatrzańska

polskieradio.pl
Ewa Bańbuła-Dyda 04.06.2014
Białka Tatrzańska

Gdzie?

Białka Tatrzańska – wieś podhalańska w południowej Polsce położona w województwie małopolskim, nad rzeką Białką i z widokiem na Tatry Wysokie.

Białka Tatrzańska to wieś.

Największym walorem tych stron są miejsca nie skażone jeszcze cywilizacją. Już sam cicho wiejący wiatr, świeże powietrze oraz tętniące zielenią łąki zachęcają do odwiedzin. Białka Tatrzańska od lat nazywana jest letnią bazą wypadową w największe polskie góry. Tkwi w niej urok podhalańskiej wsi, w której można odpocząć, a położenie sprawia, że można wiele zobaczyć.
Zaczynając poszukiwanie atrakcji należy najpierw wspomnieć o możliwościach obcowania z przyrodą. Grzyby, borówki, maliny - jest ich tutaj dostatek. Rzeka Białka w sezonie letnim zapewnia szumiące melodie, które umilą słoneczną kąpiel. Dla spacerowiczów i rowerzystów to istny raj. Obecnie Białkę Tatrzańską symbolizuje urok górskiej wioski i atuty kurortu wypoczynkowego, idealnego zarówno na zimowe szaleństwo jak i letni wypoczynek.

Białka Tatrzańska to kurort.

Obecnie Białka Tatrzańska to nie tylko smaczna gastronomia, hotele na najwyższym poziomie, w tym czterogwiazdkowy - Hotel Bania **** Thermal & Ski, baseny termalne - Terma Białka, ale także profesjonalnie przygotowane stoki narciarskie, a latem moc atrakcji.

Zimą - stoki narciarskie

Białka Tatrzańska pod względem infrastruktury turystycznej jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości w Polsce. Zimą ściąga wszystkich zapaleńców sportów zimwych, bowiem znajduje się w niej kilka ośrodków narciarskich:

 • Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej z m.in. 5 wyciągami krzesełkowymi
 • Wyciągi Narciarskie Bania w Białce Tatrzańskiej z m.in. 1 wyciągiem krzesełkowym
 • Stacja Narciarska Kaniówka w Białce Tatrzańskiej z m.in. 1 wyciągiem krzesełkowym

Większość wyciągów jest objęta wspólnym systemem karnetów, tzw. „Tatra Ski”.

''

Lato 2014 pod znakiem atrakcji

Latem Białka Tatrzańska to stolica rodzinnego wypoczynku, góralskiej tradycji i ekstremalnych sportów.

Zaczynając od kultury - projekt „Kultura na Bani®” to cykl koncertów i spektakli , odbywających się w lipcu i sierpniu w Białce Tatrzańskiej u stóp Bani. Już teraz możemy zdradzić kto w tym roku wystąpi na scenie Kultury - będą to m. in. InoRos, Trebunie Tutki, Siwy Dym, Jazgot i Future Folk. Ponadto pojawią się stałe elementy odbywające się cyklicznie przez całe wakacje. W lipcu na deskach Kultury na Bani® Amatorski Teatr Ludowy im. Józefa Pitoraka z Bukowiny zaprezentuje swoje interpretacje klasyków komedii. W sierpniu zastąpi ich grupa artystyczna z Pyzówki, która w humorystyczny sposób przedstawi scenki z życia górali. Tego lata w Białce będą nawiedzać nas kabarety . Na razie nie możemy zdradzić żadnych nazwisk, bo przecież nie każdy musi wiedzieć, że byliby to m.in. Cezary Pazura, Piotr Bałtroczyk i Łowcy.B.

Przewidujemy też wystawę rękodzieł twórców ludowych - m.in. rzeźbiarza Stanisława Buńdy z Białego Dunajca. Wystawione eksponaty nie tylko będzie można obejrzeć z bliska, ale również zakupić. Szczegółowe informacje dotyczące całego cyklu będą na bierząco publikowane w "Aktualnosciach" na naszej stronie. Ponadto w wieloletniej już tradycji atrakcji letnich w Białce Tatrzańskiej ma swoje stałe miejsce Festyn Białczański. Podczas odbywającej się rok rocznie w pierwszy weekend sierpnia imprezy, wybieramy Harnasia Roku, czyli najśwarniejszego z górali oraz Ceperkę i Cepra Roku.

Atrakcją, która niezmiennie przyciąga wierne rzesze najmłodszych Gości, są place zabaw. Ale to oczywiście nie wszystkie atrakcje dla miłośników wypoczynku na wolnym powietrzu - młodszych i starszych zachęcamy do wypróbowania całej gamy przedziwnych pojazdów, do jazdy po pochyłym i płaskim terenie. Od rowerów, przez trikke'i po monsterrollery - dla bardziej wymagających mamy trasy rowerowe po bliższej i dalszej okolicy, o różnym stopniu trudności. Kolejną nowością w tym roku są rowery KTM ze wspomaganiem elektrycznym , które znajdziecie w wypożyczalni obok hotelu.

Baseny termalne już od lipca zaproszą dzieci (te duże także;) do specjalnego wodnego placu zabaw w Strefie Głośnej. Poza rozbudowaną infrastrukturą, będzie w nim duuuuużo wody!

Na sam koniec zostawiliśmy jeszcze kwintesencję wypoczynku w górach - piesze górskie wycieczki tatrzańskimi szlakami i najprawdziwszą watrę przy zachodzie słońca. Białka jest świetną bazą wypadową w Tatry, po stronie polskiej i słowackiej, a regularnie kursujące busy dowożą do najpopularniejszych punktów początkowych. Po powrocie ze szlaku idealną strawą na zaspokojenie głodu jest kiełbasa z ogniska - pieczona na kijku, zawinięta w pajdę świeżego chleba, konsumowana na kocyku:) To, że ognisko jest na szczycie Kotelnicy i rozpościera się stamtąd cudowny widok na skąpane w wieczornym, zachodzącym słońcu Tatry, to taki mały białczański "gratis":))

Baseny termalne idealne przez cały rok!

Baseny termalne - Terma Białka, zapewniają rozrywkę i rehabilitację. Obiekt podzielony jest na trzy strefy. Strefa Głośna to esencja parku rozrywki. Pięć basenów z wodą termalną o temperaturze do 34 °C, zjeżdżalnie zewnętrzne o łącznej długości blisko 300 m, szeroki wachlarz rozrywek dla najmłodszych (karuzele z wodą, pole do zabaw zespołowych, armatki i kaskady wodne, sztuczna fala z urządzeniem Wave Ball). Dorośli zrelaksują się, korzystając z groty z gejzerem, ławeczek do masażu oraz leżanek powietrznych. Ponadto każdy powinien przynajmniej raz spróbować swoich sił na jednej ze zjeżdżalni zewnętrznych:

 • Anaconda – o długości 120 m (tylko dla odważnych)
 • Pontonowa – o długości 100 m (świetna dla fanów zjeżdżalni w każdym wieku)
 • Turbo slide – to 75 m szybkości

''

Spokój, cisza, relaks, odpoczynek, symbioza z naturą – to synonimy Strefy Cichej. Do dyspozycji są trzy baseny z wodą termalną o temperaturze 36 °C i 40 °C, o różnej specyfice i prozdrowotnych właściwościach. Wyposażony w gejzery denne, stacje masażu dennego i bocznego, armatki i kaskady, wodospady, leżanki wodno-powietrzne oraz jacuzzi na całej długości linii brzegowej zapewni pełną gamę doznań i pozwoli na całkowite odprężenie. Kontynuacją basenu rekreacyjnego jest basen zewnętrzny, z którego rozpościera się wspaniały widok na panoramę Tatr.

Pięć saun o różnej specyfice, basen z wodą geotermalną o temperaturze do 36°C, basen z wodą chłodzącą do pływania, specjalne natryski, ławki z kadziami do moczenia nóg. Po zażyciu kąpieli cieplnych można przejść na taras z ogrodem zewnętrznym, który jest wymarzonym miejscem na relaks i kontemplację urzekającego piękna panoramy Tatr Wysokich. Saunarium to:

 • Sauna Stara Góralska o temperaturze do 70°C i wilgotności powietrza do 35%
 • Grota Kamienna z dozownikiem solanki, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 45%, a temperatura sięga max. 50°C
 • Łaźnia Parowa o temperaturze do 45°C i wilgotności do 100%
 • Sauna Fińska o wilgotności do 50% i temperaturze do 100°C
 • sauna zewnętrzna Ruska Banię (usytuowaną w ogrodzie) o temperaturze do 60°C i wilgotności powietrza do 65%
 • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Parking przy Kotelnicy