Section16

Jastrzębie-Zdrój

polskieradio.pl
Ewa Bańbuła-Dyda 04.06.2014
Dom Zdrojowy w Parku Zdrojowym
Dom Zdrojowy w Parku Zdrojowym, foto: mat. promocyjne

Jastrzębie-Zdrój to miasto, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością.

W tym położonym przy granicy z Republiką Czeską niemal 90-tysięcznym mieście niegdyś znajdowało się uzdrowisko - dziś siedzibę ma największy producent węgla koksowego w Europie.

Budowana obwodnica miasta pod nazwą Droga Główna Południowa połączy miasto bezpośrednio z autostradą A1 i drogami krajowymi w południowej części województwa śląskiego.

Czar dawnego uzdrowiska można poczuć w zabytkowym Parku Zdrojowym. W zmodernizowanych obiektach swoją siedzibę mają instytucje użyteczności publicznej: filia biblioteki, uczelnia wyższa czy Galeria Historii Miasta. Wkrótce powstanie też inhalatorium, które umożliwi spacer i odpoczynek na ławkach przy jednoczesnym wdychaniu leczniczych solanek rozpylanych przez fontannę.

Jastrzębie-Zdrój ma do zaoferowania szeroki wachlarz wydarzeń o charakterze sportowo-rekreacyjnym oraz kulturalnym. Sportową wizytówką miasta jest hala widowiskowo-sportowa, w której odbywają się nie tylko mecze siatkówki Jastrzębskiego Węgla czy gale boksu, ale też koncerty. Fanów sportów zimowych zaprasza całoroczne kryte lodowisko „Jastor” gdzie swoje mecze rozgrywa także wicemistrz Polski JKH GKS Jastrzębie, a latem do dyspozycji zwolenników spędzania wolnego czasu nad wodą, oddajemy nowoczesne kąpielisko Zdrój. Miłośnicy jazdy na deskorolkach, rolkach i rowerach mogą realizować swoją pasję w skateparku, a na każdego, kto ma ochotę potrenować na świeżym powietrzu czekają siłownie pod chmurką. Nie brakuje też wielofunkcyjnych boisk.

W mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych. Dni Jastrzębia-Zdroju na stadionie miejskim z plejadą gwiazd muzyki, corocznie przyciągają tysiące mieszkańców całego regionu.

W Parku Zdrojowym wiele się dzieje szczególnie latem. W każdą niedzielę lipca i sierpnia odbywa się tam Jastrzębskie Lato Muzyczne, a w środy na tamtejszej scenie występują zespoły, grające cięższe brzmienia, skierowanie głównie dla młodzieży. Oprócz koncertów w Parku odbywa się także Piknik w Kurorcie, Jastrzębska Promenada Trzeźwości czy wrześniowy festyn zdrowia.

  • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Stadion