Section16

Szczytno

polskieradio.pl
Ewa Bańbuła-Dyda 26.05.2014
Szczytno

Szczytno to miasto, które łączy w sobie urzekający krajobraz, dostęp do aktywnego wypoczynku oraz przywiązanie do lokalnej kultury. Główne otoczenie miasta tworzą jeziora i tereny leśne, gwarantujące wszystkim czyste i świeże mazurskie powietrze.

Historia Szczytna zaczyna się w XIV w. wraz z wybudowaniem przez Krzyżaków pomiędzy dwoma jeziorami strażnicy obronnej, która następnie przekształcona została w zamek. Zmienne losy historii miasta nie pozwoliły przetrwać większej części zabudowy miasta. Jednak zachowane budynki (głównie z okresu XIX w.) urzekają swoją wielkością, precyzją wykonania i estetyką. Wśród nich należy wyszczególnić: zabudowania starego browaru, ratusz z wieżą widokową, obiekty sakralne różnych wyznań. Lokalną historię pomagają przybliżyć usytuowane w centrum miasta Muzeum Mazurskie, słynące z jedynej w Europie kolekcji ręcznie malowanych kafli piecowych. Z kolei chata mazurska wraz z wyposażeniem wnętrz obrazuje architekturę oraz warunki mieszkalne Mazurów w XIX w. Specjalnie dla turystów w miejską architekturę zostały wkomponowane figurki Mazurskiego Pofajdoka. Podążając ich szlakiem każdy odwiedzający nasze miasto ma okazję odwiedzić najciekawsze miejsca miasta oraz zapoznać się z jego historią.

Szczytno jest siedzibą jedynej w Polsce Wyższej Szkoły Policji, kształcącej wykwalifikowaną kadrę oficerską. W okolicznej miejscowości – Szymany modernizowany jest jedyny w województwie warmińsko - mazurskim port lotniczy.

W trakcie sezonu letniego nad usytuowanym na terenie Szczytna Jeziorze Domowym Dużym czynne jest bezpłatne kąpielisko z którego korzystają mieszkańcy oraz turyści. Wokół wspomnianego jeziora została utworzona ścieżka pieszo-rowerowa o długości ok. 5 km. Stwarza ona okazję do wycieczek rowerowych oraz spacerów. Ponadto sympatycy wodnych przygód mają do swojej dyspozycji wypożyczalnię sprzętu wodnego (katamaran, kajaki, rowerki wodne) oraz statek wycieczkowy „Jagienka”, z pokładu którego można podziwiać krajobrazy miejskie. Co roku nad szczycieńskim jeziorem organizowane są Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym.

''

Szczytno poza pięknym krajobrazem i aktywnymi formami wypoczynku to także ciekawa oferta kulturalna. Od ponad dwóch dekad w lipcu miasto obchodzi swoje święto, zwane Dniami i Nocami Szczytna. Imprezy z udziałem gwiazd krajowych i zagranicznych swoją bogatą ofertą przyciąga wielu turystów. W Szczytnie nie zapominamy również o tradycji naszego regionu i jego wyjątkowej kulturze rzemiosła i kulinariów, które propagowane są podczas Święta Mazurskiego Kartoflaka.

  • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Stadion