Section16

Żnin

polskieradio.pl
Ewa Bańbuła-Dyda 04.06.2014
Żnin
foto: mat. prasowe

Żnin – stolica Pałuk, prawa miejskie otrzymał w 1263 r. należy więc do jednych z najstarszych polskich miast. Położony pomiędzy jeziorami Żnińskim Dużym i Żnińskim Małym był ważną osadą targową oraz ośrodkiem dóbr arcybiskupów gnieźnieńskich. Najstarszym dokumentem zawierającym wzmiankę o Żninie jest Bulla Gnieźnieńska wystawiona przez papieża Innocentego II w 1136r. dla metropolity Jakuba ze Żnina.

Żnin, choć administracyjnie należy do województwa kujawsko-pomorskiego, jest częścią historyczno - geograficznego i etnograficznego regionu Pałuk, położonego w północno-wschodniej części Niziny Wielkopolsko - Kujawskiej stanowiącego jeden z najciekawszych odcinków Szlaku Piastowskiego. Jest to teren bardzo atrakcyjny – 130 czystych jezior, duże połacie lasów, liczne zabytki atrakcje turystyczne – to tylko niektóre z jego atutów.

Symbolem Żnina jest usytuowana pośrodku rynku późnogotycka, powstała w pierwszej połowie XV wieku, Baszta., niegdyś siedziba władz. Dzisiaj mieści się tutaj oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, którego główną siedzibą jest znajdujący się w sąsiedztwie, pochodzący z 1906 r. Magistrat. Do zabytków należą też 3 kościoły: gotycki kościół farny p.w. św. Floriana zbudowany na początku XV wieku na miejscu świątyni romańskiej, neogotycki, poewangelicki kościół p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, położony w miejscu dawnego zespołu klasztornego dominikanów oraz gotycki Kościół p.w. św. Marcina.

Ważnym zabytkiem jest też zbudowana w stylu klasycystycznym Sufragania - dwór biskupi z 1795 roku ufundowany przez biskupa sufragana Stefana Łubieńskiego, dziś siedziba Muzeum Sztuki Sakralnej. W Żninie swoją stację początkową ma Żnińska Kolej Wąskotorowa, której zlokalizowane w Wenecji muzeum jest największym w Europie skansenem zabytków kolejnictwa. Niedaleko od muzeum znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku zbudowanego przez kasztelana nakielskiego Mikołaja Nałęcza zwanego "Krwawym Diabłem Weneckim". Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to z kolei jeden z najbardziej znanych w kraju i poza jego granicami rezerwat archeologiczny. Drewniane konstrukcje osady obronnej typu bagiennego pochodzą sprzed 2700 lat. Słynne wykopaliska leżą na półwyspie nad jeziorem Biskupińskim.

Corocznie we wrześniu odbywa się tu festyn, który w zależności od przyświecającego mu hasła, przybliża i pozwala zwiedzającym współuczestniczyć w życiu mieszkańców dawnych czasów. Miłośnicy zwiedzania znajdą na terenie Pałuk liczne kościółki, dworki i pałace wśród których na szczególną uwagę zasługuje Pałac Lubostroń Własność hrabiego Fryderyka Skórzewskiego, otoczony 36 ha parkiem utrzymanym w stylu angielskim. W pałacu odbywają się koncerty, organizowane są wernisaże, przejażdżki powozami, a zimą kuligi. Warto zajrzeć również do parków rozrywki – miasteczka western Silverado City oraz pełnej dinozaurów Zaurolandii.

  • Zobacz więcej na temat:
Section17
Miejsce koncertu
Stadion