Section08 - artykułowa

Kombi Łosowski

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 26.05.2014
KOMBI Łosowski
KOMBI Łosowski, foto: mat. promocyjne

Sławomir Łosowski w 1969 r. założył zespół, który początkowo występował pod nazwą AKCENTY, a w roku 1976, w trakcie audycji radiowej na żywo, zmienił nazwę na KOMBI i pod tym szyldem stał się jednym z najpopularniejszych polskich zespołów lat 80. Zespół ten prowadzony niezmiennie od początku przez Łosowskiego, występował przez lata w kilku składach.

Łosowski jako lider wypracował swoimi aranżacjami i grą na syntezatorach charakterystyczny styl i brzmienie zespołu. Jest kompozytorem największych hitów: Słodkiego miłego życia, Za ciosem cios, Przytul mnie, Taniec w słońcu, Kochać cię za późno, Bez ograniczeń energii, Nietykalni - skamieniałe zło i wielu innych. W 1992 r. z powodu ciężkiej choroby żony zawiesił działalność zespołu. Wznowił ją w 2004 r. Obecnie jego formacja występuje pod nazwą Kombi Łosowski.

Z okazji jubileuszu 45-lecia, wydany został trzypłytowy album Kombi Łosowski - Live. Album zawiera zarejestrowany w 2011 r. koncert z największymi przebojami zespołu oraz nowymi piosenkami, a na jubileuszowym krążku bonusowym utwory instrumentalne z lat 1973-2011, nigdy dotąd niepublikowane lub mało znane.

Kombi Łosowski wykonuje na koncertach największe swoje hity przywracając publiczności klimat i własne brzmienie z lat 80. Prezentuje także najnowsze utwory. Łosowski gra na legendarnych, modyfikowanych przez siebie syntezatorach. Zespół przygotowuje aktualnie kolejny nowy album, który wyda jeszcze w tym roku.

„Jaki jest wolności smak” to najnowsza piosenka Kombi Łosowski. Jej muzyka powstała w styczniu 2014 r., a tekst w marcu. Piosenka ma uniwersalne przesłanie wolności, choć można usłyszeć w niej inspiracje realnymi wydarzeniami na świecie. Twórcy - Sławomir Łosowski i Marek Dutkiewicz – świadomie jednak uniknęli publicystyki na rzecz ponadczasowego, uniwersalnego przekazu. Podobnie jak 30 lat temu w innym wielkim swoim przeboju „Słodkiego miłego życia”, do dzisiaj bisowanym na koncertach Kombi Łosowski (i eksploatowanym przez zespoły coverowe), mimo mocnego tekstu „bez chłodu, głodu i bicia” odnoszącym się do realu zomo Polski lat 80.

Skład zespołu:

Sławomir Łosowski - instrumenty klawiszowe

Zbyszek Fil - śpiew

Karol Kozłowski - gitara basowa

Tomasz Łosowski - perkusja