Section08 - artykułowa

Brathanki

polskieradio.pl
Kamila Kolanowska 28.05.2014
Brathanki
Brathanki, foto: mat.promocyjne

Zespół "BRAThANKI" założył pod koniec 1998 roku Janusz Mus - akordeonista i puzonista, który do swojego pomysłu muzycznego zaprosił zaprzyjaźnionych muzyków, współpracujących z czołowymi artystami polskiej estrady: Piotra Królika - perkusistę, Grzegorza Piętaka - gitarzystę basowego, Stefana Błaszczyñskiego - flecistę, Jacka Królika - gitarzystę i Adama Prucnala - skrzypka i klawiszowa oraz wokalistkę - Hanie Chowaniec "Rybkę", z którą wspólnie grali swoje pierwsze koncerty.

Po odejściu Hani Chowaniec w zespole śpiewało kilka wokalistek takich jak: Halina Mlynkowa, Ania Mikoś, Magda Rzemek czy Aleksandra Chodak.

Aktualną wokalistką zespołu jest Agnieszka Dyk. Utalentowana dziewczyna, która wygrała "Szansę na sukces" piosenką "Czerwone korale".

Dorobek muzyczny zespołu :

- Płyta"Ano !", która okazała się największym wydarzeniem muzycznym 2000 roku, jej sprzedaż przekroczyła 300 tysięcy egzemplarzy i uzyskała miano multi-platyny.

- Płyta "Patataj" , która niemalże natychmiast osiągną status "Złotej Płyty" W ciągu niespełna dwóch tygodni od daty premiery sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy.

Piosenki zespołu takie jak: "Czerwone korale, Gdzie ten który powie mi" , "Siebie dam po ślubie", "W kinie w Lublinie kochaj mnie" czy piosenka "Za wielkim morzem ty" do tekstów Zbyszka Książka, stały się przebojami i były chętnie śpiewane od Bałtyku po Tatry.

Singiel "W kinie w Lublinie kochaj mnie" znalazł się w gronie 12 piosenek nominowanych w konkursie "Premiery, Opole 2001" i otrzymał nagrodę Jury. Teledysk do utworu "Gdzie ten, który powie mi" otrzymał nagrodę "Super Jedynkę" Jednym z ważniejszych wydarzeń dla zespołu Brathanki, okazała się Gala "Fryderyki 2001", podczas której grupa otrzymała zasłużoną statuetkę Fryderyka w kategorii - Muzyka Tradycji i Źródeł.

- Na płycie "Galoop", która ukazała się w Listopadzie 2003 roku, zespół zaprezentował wybuchowe połączenie muzyki rockowej z elementami folkloru różnych grup etnicznych.

Zespół Brathanki w swojej karierze zagrał kilkaset koncertów w kraju i za granicą . Odwiedził m.in. takie kraje jak: USA, Kanadę, Hiszpanię, Czechy, Belgię, Węgry, Niemcy, Liban czy Szwecję. Brał liczny udział w wielu ważnych Festiwalach i programach TV.

- W sierpniu 2007 na rynku ukazały się 2 płyty z największymi przebojami zespołu - "Moja Kolekcja" (nakładem Warner Music Polska) oraz "Gwiazdy XX Wieku" (nakładem Sony BMG).

- 15 lipca 2011 roku miała miejsce premiera nowej płyty "Brathanki grają Skaldów".

- W roku 2012 ukazuje się płyta z kolędami ( koncert Live ) w Brathankowych aranżacjach.

Aktualnie zespół przygotowuje się do wydania singla a jesienią tego roku kolejnej płyty, która ukaże się w tym roku. Jesteśmy przekonani, że na nowej płycie znajdą się piosenki, które spodobają się publiczności.

Jeśli bylibyście Państwo zainteresowani naszym udziałem w niedzielnym koncercie 16 czerwca, to chętnie poza naszymi największymi przebojami zaprezentujemy nasza nową piosenkę.

Największe nagrody:

- Superjedynki w kategorii „Debiut” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2000

- III nagroda na Balic Festiwal w Karlshamn (Szwecja) w 2000 r.

- Fryderyk 2001 w kategorii „muzyka tradycji i źródeł”,

- Nagroda Jury Festiwalu Polskiej Piosenki w Opole 2001 za singiel „W kinie, w Lublinie kochaj mnie”,

- Superjedynka na Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2001 za teledysk „Gdzie ten, który powie mi”.

- Nagroda OTV na koncercie Premiery i Superjedynki w kategorii teledysk na Krajowym Festiwalu piosenki Polskiej Opole 2001

- Nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2001 w kategorii album roku – muzyka ethno/folk

- (CD Brathanki „Patataj”)

  • Zobacz więcej na temat: