Section03 - patronat
O nas
Section08 - artykułowa
Co to jest Lato z Radiem?
''

"Lato z Radiem" wymyślił wiosną 1971 roku Aleksander Tarnawski - twórca innych tak popularnych audycji Polskiego Radia jak "Sygnały Dnia" i "Cztery pory roku".
Pierwszy program był krótki ale na szczęście bardzo spodobał się słuchaczom. Dlaczego? Może dlatego, że był "na żywo", co w tamtych czasach było czymś absolutnie niezwykłym! Do tego czasu wszystkie audycje nagrywano i nadawano z taśmy. Dlatego pierwsze "Lato z Radiem" było sensacją .

Nasze "Lato z Radiem" miało też szczęście do wybitnych dziennikarzy, którzy tworzyli historię Polskiego Radia - Tadeusz Sznuk, Andrzej Matul, Sławomir Szof - można tak długo wyliczać. Każdy pamięta "kukułkę" czyli Krystynę Czubównę oraz pełne poezji "Strofy dla Ciebie" i cudownego w tej roli Krzysztofa Kolbergera.

"Lato z Radiem" zmieniało się tak, jak nasze otoczenie i tak, jak zmieniali się w tym czasie Polacy. W latach siedemdziesiątych rosło na fali propagandy sukcesu razem z małymi fiatami, pierwszymi kolorowymi telewizorami, pralką automatyczną i bonami PKO. W latach osiemdziesiątych było samotną wyspą w smutnym otoczeniu Polski lat stanu wojennego i szarej rzeczywistości w wojskowych mundurach. W latach dziewięćdziesiątych, razem z planem Balcerowicza, "Lato z Radiem" zostało rzucone na komercyjny rynek pełen nowych mediów odcinających się od przeszłości. Byli nawet tacy, którzy powiedzieli wtedy, że to już koniec naszej audycji... , ale mieliśmy wiernych słuchaczy!

Od 1992 roku organizujemy olbrzymie trasy koncertowe. Mamy swoje maskotki, co roku inną (krówka, bocian, pies kucharz, kot, złota rybka, strach na wróble, żabka, różowy słonik, koń, łoś, miś, stonoga, jeż, ryś, foka, pszczoła). Dawne tradycyjne listy zastąpiły e-maile (lato@polskieradio.pl) zaś słynne kiedyś telefony "na żywo" powoli wyparły wszechobecne SMS-y.

Ale "Lato z Radiem" nadal jest dobrą receptą na spędzenie wesołych wakacji! Ma nowe pomysły oraz - co ważne dla naszych partnerów i sponsorów (dziś bez tego ani rusz) - jest ciągle niekwestionowanym liderem na wakacyjnym radiowym rynku. My wierzymy, że audycja spokojnie przetrwa kolejne kilkadziesiąt lat. A jaka będzie? Już dziś możemy się umówić na spotkanie w 2040 roku, by to wtedy sprawdzić!

21 czerwca o godz. 9.00 oficjalnie wystartuje "Lato z Radiem". Słynny i doskonale znany sygnał programu – "Polka Dziadek" – zabrzmi na antenie Radiowej Jedynki już po raz 43.

"Lata z Radiem" będzie można słuchać każdego dnia tygodnia, od poniedziałku do soboty

w godzinach od 9.00 do 13.00 oraz dodatkowo w niedziele w paśmie 10.00–13.00. Jedną

z najpopularniejszych audycji radiowych w Polsce poprowadzą Roman Czejarek i Małgorzata Raducha.

Tematy będą się zmieniały jak w kalejdoskopie…. Każdego dnia inne. Codziennie w naszym studiu dużo gwiazd i same nowości.

Tegoroczne „Lato z Radiem” urozmaicą stałe cykle:

KARUZELA Z NAGRODAMI (od poniedziałku do piątku):

Konkurs, który trwa przez całe wakacje. Słuchacze zgłaszają się poprzez system SMS, wystarczy jedno zgłoszenie w tygodniu. Do osób, które są w naszej „bazie”, każdego dnia o 9.00 rano wysyłamy jedno proste pytanie eliminacyjne. Kto odpowie najszybciej, gra dalej na radiowej antenie. My oddzwaniamy, zadajemy jedno proste, ale podchwytliwe pytanie. Równocześnie losujemy nagrodę z puli nagród do tego konkursu. Dobra odpowiedź oznacza zdobycie nagrody, zła powoduje kumulację (kolejny uczestnik gra o to, co zostało, plus o nową dolosowaną nagrodę). Konkurs ma cztery edycje każdego dnia, potrwa do końca sierpnia.

SKOJARZENIA „LATA Z RADIEM” (od poniedziałku do piątku):

Można powiedzieć: kultowy konkurs "Lata z Radiem". W zmodyfikowanej od ubiegłego roku odsłonie i z bardzo atrakcyjną nagrodą główną. Każdego dnia, od poniedziałku do soboty, trzech graczy sprawdza swoje umiejętności. Dziedziny do skojarzeń są losowane. Dalej liczy się już refleks i wiedza. W czasie 30 sekund trzeba skojarzyć maksymalnie wiele rzeczy – nazwisko znanej osoby i jej brakujące imię, stolicę państwa i kraj, na terenie którego to miasto leży, pierwiastek i jego symbol w tablicy Mendelejewa itp. Każdego dnia najlepszy gracz wygrywa upominki „Lata z Radiem” plus główną nagrodę. Ci, którzy w czasie całych wakacji zdobędą najwięcej punktów (dobrych skojarzeń), grają w finale o samochód.

LATO Z RADIEM EXTRA

Nowa weekendowa audycja Radiowej Jedynki to interaktywny program nadawany od 16.00 do 23.00 w letnie soboty i niedziele. Wśród prezenterów „Lata z Radiem Extra” znajdą się ulubieńcy Słuchaczy – Maria Szabłowska i Zbigniew Krajewski oraz – debiutująca w Radiowej Jedynce

– Małgorzata Kościelniak. Zalety "Lata z Radiem Extra" to duża dawka muzyki oraz multimedialne łączenia ze studiem plenerowym, którego gospodarzami będą Roman Czejarek i Karolina Rożej. oraz z Bogdanem Sawickim prowadzącym koncerty „Lata z Radiem”. Nie zabraknie też nowych atrakcji antenowych, jak m.in. „Extra magazyn turystyczny” z felietonami Tomka Michniewicza, wybór „Przeboju Lata” czy „Pojedynek gwiazd”.

HIT MUZYCZNY (od poniedziałku do piątku)

Codziennie od poniedziałku do piątku na antenie prezentowana będzie piosenka dopasowana do tematu dnia. Pierwszego dnia takim tematem będzie symbol tegorocznej trasy „Lata z Radiem”, czyli pszczoła.

Nasza redakcja:

Nina Karczmarewicz - artystka dźwięku i posiadaczka najoryginalniejszej biżuterii w redakcji, w której nazywana jest Małą Mi. Lubi ambitną muzykę, goni za porządkiem w swej wielkiej torbie. Jej ulubionym aktorem pozostaje od lat Jack Nicholson - za wszystko, ale najbardziej za szelmowskie spojrzenie. Kolejna Osoba w redakcji zafascynowana wrażliwością pisarską Wojtka Tochmana. Była w wielu miejscach na świecie, ale i tak wszystkie drogi Niny prowadzą do Rzymu.

Andrzej Szyszko - największy znawca muzyki w redakcji, zalicza wszystkie największe koncerty zagranicznych gwiazd w Polsce. Precyzyjny i dokładny wydawca - nic dziwnego, skoro prowadził LzR przez wiele lat. Wielbiciel twórczości Tima Burtona w całości. Jego ukochane lektury to "Mistrz i Małgorzata" oraz "Dzieci z Bullerbyn". Lubi być tam, gdzie śnieg prawie wcale nie pada - może to być wyspa grecka, nawet najmniejsza.

Anita Karwacka - niespotykanie spokojna Osoba, wcielenie ciepła i taktu, dlatego "redakcyjnie" często wystawiana do trudnych rozmów i umawiania Gości... Wiele tłumaczy fakt, że jest z wykształcenia psychologiem. Prowadzi stronę internetową naszej audycji i pstryka fotki Gościom w studiu - niektórzy w ciągu sekundy potrafią się zakochać w Jej czarnych pięknych oczach. Jej ukochaną lekturą od lat pozostaje "Imię róży" Eco, z piękną dedykacją za wygrany konkurs recytatorski. A najlepiej czuje się na piaszczystej plaży....

Dominika Jenc - mistrzyni improwizacji i kontrolowanego radosnego chaosu - przy Niej nie sposób się nudzić lub być ponurakiem... Z wykształcenia dziennikarz i religioznawca; śpiewała także w chórze. Od lat uwielbia „Głód” Kurta Hamsuna i "Karolcię” Marii Kruger, choć sama nie ma cudownego koralika. Kocha kino. Jednym z jej ulubionych filmów jest "Dom z piasku i mgły". Jej własny dom ma nieco solidniejsze podstawy, dlatego to jej ukochane miejsce na ziemi...w redakcji reprezentuje frakcję "kociarzy".

Małgorzata Kościelniak - Dołączyła do zespołu Radiowej Jedynki z końcem czerwca. Związana z radiem od 20 lat. Zaczynała na antenie Trójki, dla której przeprowadziła swoje pierwsze wywiady – z Patem Methenym i Susanne Vega. Przez większość życia zajmuje się muzyką – śpiewa, występuje, komponuje, pisze teksty piosenek. Śpiewała na wietrznych półwyspach Irlandii, gorących zakątkach Portugalii, w brzmiących jazzem zaułkach Louisiany. No i w Polsce. To jazz jest jej bliski, ale śpiewa także z armejskim dudukiem i z hinduskim sarengi. Przez te 20 lat myślała, że muzyka to jej praca, a radio – miłość i hobby. Kiedy się obejrzała, okazało się, ze jest na odwrót. Właścicielka dwóch kotów rasy rosyjski niebieski, a więc nie da się ukryć, jest w redakcyjnej frakcji kociarzy