Section08 - artykułowa

Piosenki nie tylko na Lato z Radiem. Te hity zawsze będą nas rozgrzewać

Jedynka
Tomasz Jaremczak 24.06.2014
Piosenki nie tylko na Lato z Radiem. Te hity zawsze będą nas rozgrzewać
foto: GlowImages/EastNews

Uśmiech dziewczyny pod słońcem Jamajki, a może po prostu "Mydełko Fa" czy też "Baśka" z fajnym biustem? Posłuchaj piosenek, które na zawsze przejdą do historii jako letnie przeboje.

Dziennikarce radiowej Jedynki Marii Szabłowskiej z latem kojarzy się piosenka zespołu Wilki pt. "Baśka" . Robert Gawliński napisał ją pod czujnym okiem swojej żony Moniki. - Jak państwo posłuchają tekstu to jest w nimi, że Monika była okej - przypomniała Szabłowska w audycji "Lato z Radiem". Jej zdaniem ta piosenka nie przekracza granicy dobrego smaku, jest bardzo melodyjna, letnia i ma styl.

Z wakacjami kojarzy jej się też przebój "Mydełko Fa". Dziennikarka tłumaczyła, że piosenka miała być pastiszem, a inspiracją do jej napisania były dla kompozytora Andrzeja Korzyńskiego i jego syna pierwsze telewizyjne reklamy. - Na jednej z nich mężczyzna na koniu wjeżdżał pod prysznic podając kobiecie mydło. To ich zainspirowało - powiedziała. Mało kto wie, że piosenkę w oryginale śpiewał aktor Mark Kondrat . - Zgodził się, by ją wykonać, bo wydawało mu się, iż będzie parodią. Tymczasem ludzie potraktowali ją na serio - wyjaśniła Szabłowska.

Letniego wypoczynku przy szumie fal bez piosenki "Sun of Jamaica" zespołu Goombay Dance Band nie wyobraża sobie szef redakcji muzycznej radiowej Jedynki Zbigniew Zegler. Jego zdaniem, utwór ten stał się wakacyjnym hitem, bo miał odpowiedni klimat z wyrazistym rytmem i łatwym do powtórzenia refrenem. - Nawet dla osób, które kompletnie nie miały świadomości, co to jest Jamaica - powiedział Zegler.

Natomiast Zbigniewowi Krajewskiemu z latem kojarzy się przebój zespołu Laid Back pt. "Sunshine reggae" . - W lutym i w marcu, gdy za oknami jest szaro, buro i zimno, szybko przewracamy kartki kalendarza w kierunku kolorowych czerwcowo-lipcowych dni, a do uszu zbliżają się dźwięki tej piosenki - rozmarzył się dziennikarz muzyczny Jedynki. Jego zdaniem właśnie ta piosenka gwarantuje wakacyjny zawrót głowy.

Posłuchaj, co na temat wakacyjnych przebojów sądzą prowadzący Lato z Radiem.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

/ tj/asz