Section08 - artykułowa

Kraina Stu Jezior na zachodzie Wielkopolski

Jedynka
Piotr Grabka 29.06.2014
Kraina Stu Jezior na zachodzie Wielkopolski
foto: mat. promocyjne

Sieraków to miasto o bogatej historii i wielu wartościowych zabytkach. Otaczają je natomiast rozległe lasy i czyste jeziora, które przyciągają corocznie rzesze turystów i wczasowiczów.

W niedzielnej audycji "Lato z Radiem" atrakcje Sierakowa i okolic przybliżali słuchaczom radiowej Jedynki Karolina Rożej i Roman Czejarek.

Sieraków położony jest na skraju Puszczy Noteckiej, w dorzeczu Warty, na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Malownicze okolice miasta w zachodniej Wielkopolsce ze względu na bogactwo akwenów od lat nazywane są mianem Krainy Stu Jezior.

Prawa miejskie Sieraków otrzymał najprawdopodobniej przed 1358 r. z rąk króla Kazimierza Wielkiego. W roku 2008 miasto obchodziło huczny jubileusz 650-lecia. Niewątpliwie mocną stroną Sierakowa są jego liczne zabytki architektoniczne. Warto zobaczyć pobernardyński kościół nazywany "perłą Sierakowa". Urzeka on bogatym, barokowym wnętrzem m.in. usytuowanym w centrum ołtarza obrazem "Zdjęcie z krzyża", namalowanym przez znanego malarza flamandzkiego Artusa Wolfforta oraz najpiękniejszymi w Polsce stallami (ławy duchowieństwa) z 1641 r.

/

Ciekawym obiektem jest również odbudowany w latach 90. ubiegłego roku zamek, w którym obecnie mieści się Muzeum Zamek Opalińskich. Zobaczyć tam można m.in. odrestaurowane, unikatowe sarkofagi dawnych właścicieli tych ziem. Miasto słynie także z najstarszego Stada Ogierów założonego na ziemiach polskich - działającego od 186 lat. Na terenie stada warto zobaczyć zabytkową powozownię, szorownię oraz "Dom kierownika" (tzw. pałac) z 1850 r. otoczony 6 ha parkiem w stylu angielskim z licznymi pomnikami przyrody.

Wielkim atutem ziemi sierakowskiej jest dobrze rozwinięta baza wypoczynkowo-sportowa. Ruch turystyczny skupia się w dużej mierze w pobliżu Jeziora Jaroszewskiego, przy którym funkcjonują w okresie letnim odpowiednio przygotowane do wypoczynku strzeżone plaże. Na turystów czeka tam również m.in. kryta pływalnia, kręgielnia, stadion, boiska do różnych gier oraz hala sportowa. Działają wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów, salony gier, restauracje, pizzerie oraz puby.

Latem organizowane są koncerty zespołów muzycznych, festyny, wydarzenia artystyczne i sportowe. Atrakcyjne turystycznie okolice Sierakowa sprzyjają uprawianiu wycieczek pieszych (o. 150 km znakowanych szlaków, 50 km wytyczonych tras nordic walkingu), rowerowych (105 km szlaków), a także kajakowych (ok. 40 km szlaków).

W niedzielę 29 czerwca w Sierakowie swój przystanek będzie miała trasa Lata z Radiem 2014. Zapraszamy!

mat promocyjne/pg