Section08 - artykułowa

Zdradzamy sposoby na spędzenie niezwykłych wakacji

Jedynka
Andrzej Gralewski 13.07.2014
Bieszczady. Widok na Tarnicę
Bieszczady. Widok na Tarnicę, foto: wikimedia.commons/fot.Michał Kaźmierczak

SPA, wakacje w hotelu z basenem w Egipcie, albo wylegiwanie się na nadmorskim piasku. Dla wielu Polaków to szczyt marzeń, jeśli chodzi o spędzanie wakacji. Coraz więcej osób chce jednak podczas urlopu coś ciekawego zobaczyć albo przeżyć i to w ciszy i spokoju, a nie wśród tłumu innych urlopowiczów.

Dla nich wymarzonym miejscem do przeżywania przygód są Bieszczady, gdzie rozwija się astroturystyka. - To niestandardowy sposób na spędzenie wolnego czasu. Idziemy w nocy z przewodnikiem oglądać gwiazdy - mówi Marta Głowacka , ekspert do spraw promocji, gość " Lata z Radiem " . Astroturystyka stała się modna już kilkanaście lat temu. Pomysł narodził się w Kanadzie, gdy okazuło się, że we współczesnym świecie ciemność jest dobrem rzadkim. Cisza i spokój również.
Bieszczady są jeszcze ostoją ciemności, ciszy i spokoju, dlatego postanowiono to wykorzystać. Powstał Park Gwiezdnego Nieba. Powstały również warsztaty fotograficzne połączone z oglądaniem i fotografowaniem rozgwieżdżonego nieba.

Lato z Radiem 2014: pierwsze koncerty zgromadziły 30 tys. słuchaczy >>>

Krzysztof Zieliński, animator szlaku kulinarnego "Podkarpackie smaki" potwierdza, że można znaleźć w Bieszczadach takie miejsca, do których nie dotarło "światło" cywilizacji. Zachwala też, aby spróbować przejechać się zaprzęgiem psów husky. I to zarówno w lecie, jak i zimą. Najlepiej w styczniu albo lutym. Gość radiowej Jedynki poleca też wczasy w siodle. Nie tylko w Bieszczadach, ale w całym województwie podkarpackim jest wytyczonych ok. 900 kilometrów szlaków do jazdy konnej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Bieszczadach i na Podkarpaciu? Jak spędzić nietypowo wolny czas? Posłuchaj całej rozmowy, która prowadziła Małgorzata Raducha.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(ag)

/