Section08 - artykułowa

Podróż koleją transsyberyjską. "Nie liczy się cel, ważne, by jechać"

Jedynka
Agnieszka Szałowska 23.07.2014

- Poznawanie ludzi i zaprzyjaźnianie się z nimi jest największą wartością tej dosyć monotonnej podróży - opowiada w audycji "Lato z Radiem" Marek Urbański.

Gość Romana Czejarka podkreśla, że komfort jazdy zależy od klasy wagonu. - Są przedziały sypialne lux i coupe, cztero- lub sześcioosobowe, ale najbardziej interesująca jest trzecia klasa - tzw. plackarta. Tu, w otwartych wagonach, widać co robią sąsiedzi i jest możliwość nawiązywania co chwilę nowych znajomości - opowiada Marek Urbański.

Wnętrze
Wnętrze pociągu na trasie szlaku transsyberyjskiego. Fot. Robert Danieluk/Wikimedia Commons/lic. CC 3.0.

Podróżując często ze studentami Europejskiej Szkoły Wyższej w Sopocie pan Marek szczególnie docenia otwartość Rosjan, którzy chętnie inicjują rozmowy z obcokrajowcami. Koleją transsyberyjską podróżują i "odcinkowi", i ci, którzy przemierzają całą trasę. - Korzysta z niej stosunkowo dużo obcokrajowców, zwłaszcza osoby, które wybrały się na wycieczkę dookoła świata - mówi gość "Lata z Radiem" i dodaje, że jest to bardzo bezpieczna forma podróżowania. Choć w ostatnich latach ceny biletów podrożały dwukrotnie.

Jedynka w podziemiach Moskwy >>

Co oznaczają nazwy kolejnych etapów podróży: pirożkowy, rybny czy orzeszkowy. Jakie zdjęcie z podróży koleją transsyberyjską szczególnie cieszy pana Marka Urbańskiego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, a także innych opowieści miłośników kolei.

Podróżować dookoła świata można także z dziećmi - posłuchaj historii Łopacińskich >>>

/ Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedzielę od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz/ag)