Section08 - artykułowa

Łzy pana Boga wokół Wałcza

Jedynka
Andrzej Gralewski 26.07.2014
Od lewej: Bogdan Dankowski, Karolina Rożej, Bogusława Towalewska i Roman Czejarek
Od lewej: Bogdan Dankowski, Karolina Rożej, Bogusława Towalewska i Roman Czejarek, foto: Redakcja Lata z Radiem

Na Ziemi Wałeckiej jest 166 jezior. - Możemy konkurować w Warmią i Mazurami - mówi burmistrz Wałcza Bogusława Towalewska. Podkreśla, że jest to jeszcze miejsce nieodkryte.

Według legendy, kiedy Bóg tworzył Ziemię to zobaczył, że na obecnej Ziemi Wałeckiej jest jakoś pusto. I zapłakał, a z tych łez utworzyły się jeziora. Nad jeziorami krąży wiele ważek, dlatego ten owad stał się symbolem miasta.

Koncert "Lata z Radiem" w Wałczu >>>
Burmistrz Towalewska podkreśla radiowej Jedynce, że Wałcz to miejsce promieniujące sportem. To tu przyjeżdżają sportowcy uprawiający niemal wszystkie dyscypliny, aby szlifować formę. Już członkowie słynnego Wunderteamu ćwiczyli w Wałczu. Bo tam jest Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.

Wałcz
Wałcz z lotu ptaka

Historię Wałcza najlepiej chyba zna Bogdan Dankowski, kierownik Skansenu Grupa Warowna Cegielnia. Choć zastrzega, że jeszcze wiele faktów związanych z miastem jest owianych tajemnicą. W mieście jest około 50 schronów, a wokół Wałcza zbudowano wiele bunkrów tworzących kiedyś Wał Pomorski/ Do dziś przeznaczenie niektórych z nich nadal jest nieznane. Nic też nie wiadomo o sposobie ich konstruowania i budowania. Skansen można zwiedzać z przewodnikami, ale również samodzielnie.

W Wałczu zagrają Kombi Łosowski, Afromental i Perfect

Marcin Papierz z Muzeum Ziemi Wałeckiej zapewnia, że do zwiedzania bunkrów nie są potrzebne kalosze, bo bunkry nie są pozalewane. Ale latarkę trzeba ze sobą zabrać. Można też bunkry zobaczyć w mieście, bo wiele domów zostało posadowionych na bunkrach. Zachęca też do odwiedzenie muzeum, bo Wałcz został założony w XIV wieku, więc jest co prezentować.

Zobacz koncert zespołu Perfect w Żninie >>>

Miasto może poszczycić się doskonale przygotowanymi i oznaczonymi szlakami turystycznymi, które w równym stopniu nadają się do pokonania pieszo, jak i rowerem. Przebiegają one przez tereny najciekawsze pod względem krajobrazowym oraz wśród umocnień Wału Pomorskiego. Ich uroki zachwalają Anna Gródka i Alfred Mikłaszewicz z Urzędu Miasta Wałcza.

Rozmawiali Karolina Rożej i Roman Czejarek.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(ag)/