Section08 - artykułowa

Bonda zdradza jak napisać bestsellerowy kryminał. "Zaczynam od mordercy"

Jedynka
Agnieszka Szałowska 30.07.2014
Katarzyna Bonda i Roman Czejarek
Katarzyna Bonda i Roman Czejarek, foto: Redakcja Lata z Radiem

- Jestem osobą dosyć racjonalną, nie wierzę w żadne przypadki, lubię twarde dane. Pisząc, staram się podrzucać czytelnikowi tropy, by sam rozwiązywał zagadkę, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy od początku wiem, kto zabił - opowiada w Jedynce Katarzyna Bonda.

Dziennikarka i pisarka, autorka powieści i dokumentów kryminalnych, m.in. "Zbrodnia niedoskonała", "Tylko martwi nie kłamią", "Florystka" i "Pochłaniacz", podkreśla w audycji "Lato z Radiem", że o literackim sukcesie decyduje bardzo wiele czynników i tylko na część z nich sam pisarz ma wpływ. - Ja staram się te właśnie elementy ogarniać. Zaczynam od wykresu, a właściwie ośmiu punktów, to mój algorytm. Bardzo precyzyjnie podchodzę do planu, konspektów, rozpisuję wszystko, a później się tym bawię - wyjaśnia Katarzyna Bonda.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jak podkreśla, sukcesu nie zawdzięcza wyłącznie talentowi, ale wieloletniemu doświadczeniu i ciężkiej pracy. - Trzy lata uczyłam się opowiadać w Polsce i zagranicą, na tablicy korkowej robiłam montaże z karteczek, albo pisałam zwoje. Należy się rozwijać i uczyć, talent to jedynie jakieś 30 procent - uważa gość Jedynki.

W rozmowie z Romanem Czejarkiem Katarzyna Bonda dodaje, że nie można napisać dobrego kryminału bez sprawdzania konkretnych rzeczy z dziedziny kryminologii. - Kiedy dostaje się masę danych, fabuła sama zaczyna się składać. Wyobraźnia jest tylko spoiwem, dane trzeba dostać z rzeczywistości - zaznacza.

Katarzyna Bonda i początki pisarstwa: jestem wampirem >>>

Gdzie Katarzyna Bonda została zainfekowana wątkiem kryminalnym i gdzie szuka informacji do nowej książki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz, pg)