Section08 - artykułowa

Krynica Morska - najmniejszy i najmłodszy raj w Polsce

Jedynka
Agnieszka Szałowska 10.08.2014
Krynica Morska
Krynica Morska , foto: mat. promocyjne Urzędu Miasta Krynica Morska

Krynica Morska to malownicza miejscowość położna na Mierzei Wiślanej otoczona z jednej strony wodami Morza Bałtyckiego z drugiej zaś Zalewu Wiślanego. 10 sierpnia Krynica gościła radiową Jedynkę i gwiazdy Lata z Radiem.

Na Mierzei Wiślanej zagrali: Brathanki, De Mono i Perfect! Koncert "Lata z Radiem". Zanim jednak rozpoczęły się muzyczne emocje, to w naszym plenerowym studiu, którego gospodarzami byli Karolina Rożej i Roman Czejarek, gościli mieszkańcy Krynicy Morskiej. Posłuchajcie wszystkich opowieści, dzięki którym bliżej mogliśmy poznać to piękne miejsce.

LATO z RADIEM - trasa, audycje, gwiazdy, konkursy >>>

Rozwój Krynicy Morskiej (Łysicy) jako kurortu morskiego rozpoczął się po roku 1840, kiedy to pięciu bogatych kupców elbląskich utworzyło Konsorcjum do spraw żeglugi oraz stworzeniu odpowiedniej bazy rekreacyjno – wypoczynkowej. Z racji położenia podstawowe funkcje miasta to: wypoczynek i rekreacja, lecznictwo sanatoryjne oraz rybołówstwo.

Po roku 1905 zbudowano molo, doprowadzono światło elektryczne oraz wodociąg. Organizowano liczne koncerty, regaty, pokazy sztucznych ogni. Po zniszczeniach wojennych w styczniu 1958 r. uzyskała prawa osiedlowe i zmieniła nazwę na Krynica Morska.

Niewątpliwie największą atrakcją miasta jest niepowtarzalna i bezpieczna plaża. Podczas niezapomnianych spacerów na plaży można znaleźć cenne bogactwo jakim jest bursztyn.

Krynica Morska to nie tylko morze i plaża, ale również wspaniała przyroda. Teren Gminy pokryty jest w 90 proc. obszarami leśnymi. W 1962 r. utworzony został w Przebrnie Rezerwat Buki Mierzei Wiślanej w celu ochrony naturalnego drzewostanu 150-letniego buka. Zamieszkują tam liczne zwierzęta: dziki, sarny, lisy, a zbiorniki wodne są miejscem żerowania licznych ptaków.

Koncerty gwiazd Lata z Radiem - zobacz wideo >>>

Kolejną atrakcją miasta jest latarnia morska odbudowana w 1951 r., z której roztacza się bajeczny widok na całą Mierzeję Wiślaną. Nie tylko z latarni morskiej, ale również z najwyższej wydmy w Krynicy Morskiej tj. z Wielbłądziego Garbu (48 m n.p.m. ) można podziwiać ten zachwycający widok.

Krynica Morska posiada również port jachtowy oraz molo z portem pasażerskim, z którego można popłynąć statkiem do takich miejscowości jak: Frombork, Elbląg, Tolkmicko. Na terenie Gminy Miasta Krynica Morska znajduje się mała miejscowość Piaski . Warto ją odwiedzić ponieważ ok. 3 km za tą osadą mieści się granica państwa Polskiego oraz Unii Europejskiej. Granica jest pilnie strzeżona przez Straż Graniczną, nie ma możliwości jej przekroczenia. Natomiast ok. 2 km przed Piaskami znajduje się przepiękny punkt widokowy na Zalew Wiślany. Miejsce to mieszkańcy zwyczajowo nazywają "Skarpą”.

/ Krynica Morska jest jednym z najmniejszych pod względem liczby ludności miast w Polsce. Stałych mieszkańców liczy ok. 1,3 tys., natomiast latem przeżywa prawdziwe oblężenie turystów spragnionych kąpieli zarówno słonecznych jak i morskich.

(asz)