Section08 - artykułowa

Zbigniew Buczkowski: nie ma dziś takich seriali jak "Dom"

Jedynka
Agnieszka Szałowska 12.08.2014
Zbigniew Buczkowski
Zbigniew Buczkowski, foto: PAP/Archiwum/Jerzy Undro

- "Dom" był robiony według starej polskiej szkoły. Ja jestem szczególnie wdzięczny, bo postać Heniutka Lermaszewskiego Andrzej Mularczyk z Jurkiem Janickim wymyślili specjalnie dla mnie - opowiadał w Jedynce aktor Zbigniew Buczkowski.

To właśnie po roli w serialu "Dom" Buczkowski stał się znanym i lubianym aktorem. - Z Heńkiem jestem ciągle jakoś związany, tak jak on zawsze coś komuś załatwiam - dodał z uśmiechem. Kiedy po zrealizowaniu pierwszej części serialu nastąpiła 10-letnia przerwa, Jerzy Janicki napisał nowy scenariusz i znów do współpracy zaprosił Zbigniewa Buczkowskiego. - Stwierdził, że zagram nieco inną postać, takiego trochę nieudacznika. (...) Serial "Jest jak jest" powstał właściwie z tęsknoty za "Domem" - wspominał aktor.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Buczkowski podkreślił, że Janicki, autor także słuchowisk radiowych, miał niesamowite poczucie humoru i był znakomitym scenarzystą. Nawet dziś oglądane seriale jego autorstwa potrafią wciągnąć, choć są już dobrze znane. - Dziś już nie ma takich seriali, aktorom nie zagląda się w duszę, w oczy. "Dom" był robiony według starej polskiej szkoły. Ładnie pani to nazwała, że każdy odcinek "Domu" był filmem - mówił w rozmowie z Małgorzatą Raduchą.

ZOBACZ: Jerzy Janicki - człowiek radia >>

A jakie wspomnienia wiążą się z pracą na planie serialu "Święta wojna"? W jakie projekty dziś angażuje się Zbigniew Buczkowski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

(asz/tj)