Section08 - artykułowa

Marek Dutkiewicz: Toyota nigdy nie odwdzięczyła mi się za "Jolkę"

Jedynka
Tomasz Jaremczak 13.08.2014
Felicjan Andrzejewski podczas koncertu z Budką Suflera
Felicjan Andrzejewski podczas koncertu z Budką Suflera, foto: PAP/Archiwum/Tomasz Gawałkiewicz

- Gdy powstawała ta piosenka, nie istniało jeszcze pojęcie product placement. Można było swobodnie użyć nazwy danej marki. Natomiast nigdy potem, na firmowej stacji pojazdów nie zafundowano mi za to nawet filiżanki kawy - żartował w audycji "Lato z Radiem" autor tekstu piosenki Budki Suflera "Jolka, Jolka pamiętasz".

Chodzi o zwrotkę, w której padają słowa "Plażą szły zakonnice, a słońce w dół, wciąż spadało nie mogąc spaść. Mąż tam w świecie za funtem odkładał funt, na toyotę przepiękną, aż strach”. Marek Dutkiewicz mówił, że samochodowa marka znalazła się w tekście przez przypadek, natomiast zakonnice  wziął z życia. - Zapamiętałem taki obrazek z plaży między Karwią a Dębkami: sznur zakonnic o zachodzie słońca, jak w filmie u Federico Felliniego. Dopiero niedawno dowiedziałem się, że znajduje się tam dom wczasowy dla duchowieństwa. Siostry po prostu były na wakacjach - powiedział gość Jedynki.

Marek Dutkiewicz bez tajemnic >>>

W rozmowie z Romanem Czajarkiem słynny tekściarz tłumaczył, że często zapisywał sytuacje, które mu się przytrafiały. Natomiast zainspirowany odpowiednią muzyką przekładał je później na teksty piosenek.

W przypadku "Jolki" muzykę napisał Romuald Lipko, a zaśpiewał go ówczesny wokalista Budki Suflera Felicjan Andrzejczak. - Chwała mu za to, że uniósł ten utwór. Wiele osób próbowało go później nagrać, były to jednak mniej udane podejścia do coverów. Andrzejczak zrobił to genialnie podczas jednej, jedynej sesji. Nagrał wtedy "Noc komety", "Czas ołowiu" i właśnie "Jolka, Jolka pamiętasz". Potem niestety rozstali się z Budką Suflera - powiedział gość audycji "Lato z Radiem" wyjaśniając, że "Jolka" w pierwszej wersji była szybką i zwartą trzyminutówką.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Jakie historie towarzyszyły powstawaniu tekstów piosenek piosenek "Dmuchawce, latawce, wiatr" Urszuli , "Windą do nieba" zespołu Dwa plus Jeden, czy "Szklana pogoda" Lombardu, których autorem jest Marek Dutkiewicz? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Jedynkowe spotkania z tekściarzami: Cygan, Gaszyński i Kuryło BEZ TAJEMNIC >>>

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

tj/asz

/