Section08 - artykułowa

Emilian Kamiński: teatr jest miejscem niezwykłym

Jedynka
Tomasz Owsiński 18.08.2014
Emilian Kamiński w studiu Jedynki
Emilian Kamiński w studiu Jedynki , foto: PR/E. Iwanicka

- Niezwykły zwłaszcza jest mój teatr. Bywam w nim nawet wtedy, gdy jest pusty - przyznał w Jedynce aktor i dyrektor Teatru Kamienica Emilian Kamiński.

Tradycyjnie teatry w poniedziałki są zamknięte. Pracownicy sceny, po weekendzie pełnym pracy, mają wtedy dzień wolny. Dyrektor Kamiński wolnego jednak nie ma. Jak tłumaczy,  każdy człowiek, który jest związany z teatrem również duchowo, przychodzi do niego również wtedy, gdy jest on pusty, czyli w poniedziałek.

- W Teatrze Kamienica w poniedziałki rzadko mamy spektakle, ale jest dużo innej pracy. Są próby. Koledzy z techniki pracują nad scenografią czy światłami. Trzeba przygotować się do sezonu. Mamy też prace społeczne. Spotkamy się z dziećmi niepełnosprawnymi i pokazujemy im teatr od kuchni  - tłumaczył Emilian Kamiński w rozmowie z Karoliną Rożej.

Gość "Lata z Radiem" zdradził, że również gdy pracował w Teatrze Ateneum to często bywał tam w poniedziałki. - Był tam zwykle mój wielki mistrz, dyrektor Janusz Warmiński, który wielokrotnie do mnie podchodził i pytał co tu robię i dlaczego nie odpoczywam. Dla mnie poniedziałek był dniem, gdy w teatrze mogłem rozmyślać nad swoimi planami i medytować - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w Której Emilian Kamiński wspominał również Gustawa Holoubka.

/

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

to/tj