Section08 - artykułowa

Historia kabaretu w pigułce: Jeremi Przybora, STS, Szpak...

Jedynka
Tomasz Owsiński 20.08.2014

- Nikt ani nic go nie pobije. Ubolewam nad tym, że jego twórczość jest zbyt mało znana. W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie urodzin pana Jeremiego i mam nadzieję, że uda się go trochę lepiej przypomnieć - mówiła w Jedynce Teresa Drozda.

Dziennikarka radiowa, mówiąc o historii kabaretu w Polsce, zwróciła uwagę na teorię, według której powojenny kabaret w Polsce zaczął się ok 1954 r. - To był kabaret Szpak, ale też pierwszy rzut kabaretów studenckich STS, Bim Bom czy kabaret Cytryna - wymieniała w "Lecie z Radiem".

Teresa Drozda przypomniała także Kabaret Siedem Kotów, który powstał w 1946 roku. - Występowała w nim Irena Kwiatkowska, a teksty dostarczał Konstanty Ildefons Gałczyński. Kabaret istniał około roku, a przewinęli się przez niego Jerzy Waldorf, Ludwik Sempoliński czy Tadeusz Olsza. Siedem Kotów to była próba wejścia w nowe czasy z nawiązaniem jeszcze do kabaretu przedwojennego - zauważyła.

Rozrywka na moje.polskieradio.pl >>>

Dziennikarka przypomniała także postać Zenona Wiktorczyka, który przez 30 lat kierował redakcją rozrywki w Polskim Radiu, a także był szefem kabaretu Szpak.

- Przypominanie postaci Zenona Wiktorczyka dzięki roli ministra w "Misiu" nie jest dzisiaj mówieniem o kimś zupełnie abstrakcyjnym. To jego jedyna rola filmowa, ale to człowiek, który przez 30 lat kształtował nasze poczucie humoru. Gdyby nie kabarety, które on powołał do życia, i to na co pozwalał na antenach Polskiego Radia, nie byłoby wielu współczesnych kabaretów, chociaż one nie do końca zdają sobie sprawę z tego dziedzictwa - podkreśliła Drozda.

/Rozmawiała Małgorzata Raducha.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

to, pg