Section08 - artykułowa

Kulisy koncertów legend - szokują, zachwycają, przełamują tabu

Jedynka
Aneta Hołówek 25.08.2014

Nie każdy świetny muzyk staje się legendą. Niektórzy wchodzą na scenę, przez kilka lat błyszczą na niej, by wkrótce świat o nich zapomniał. Beatlesi, Janis Joplin, Abba, czy Czesław Niemen to artyści którzy podczas koncertów przełamywali społeczne konwenanse, i także dlatego wciąż są słuchani i zdobywają nowych fanów.

Kiedy na muzycznym horyzoncie pojawił Jim Morrison amerykański establishment był zszokowany i nie ukrywał, że nienawidzi muzyka. - On jako pierwszy pokazał na scenie goły tors - mówi Zbigniew Hołdys. - Nikt wcześniej nie odważył się na taki występ, Morrison udowodnił, że na scenie można zrobić wszystko - dodaje gość audycji "Lato z Radiem".

The Doors bez tajemnic - Ray Manzarek w radiowej Jedynce >>>

Podczas jednego z galowych występów Beatlesów John Lennon zachęcał publiczność do czynnego udziału w koncercie. - Lennona wtedy trochę poniosło - mówi Hołdys. - To był doroczny koncert dla rodziny królewskiej w bardzo ekskluzywnym miejscu. W pierwszych rzędach siedziała królowa Elżbieta ze świtą, dalej media i ludzie, którzy kupili bilety - wspomina muzyk. W takiej scenerii Beatles zwrócił się do publiczności: ci, którzy zajmują tańsze miejsca niech klaszczą, resztę poprosił o potrząsanie biżuterią. Brytyjska królowa, lśniąca od nadmiaru biżuterii, na szczęście dla Lennona skinęła głową i lekko uśmiechnęła się.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

Aga Zaryan , która swoją ostatnią płytą " Remembering Nina And Abbey " oddała hołd dwóm legendarnym wokalistkom - Ninie Simone i Abbey Lincoln mówi, że publiczność na koncertach Simone mogła wielokrotnie czuć się obrażona i urażona. Z kolei legendarna Janis Joplin to przykład artystki, która przed koncertem musiała zmagać się ze swoimi słabościami.

Jaka artystka miała zostać madonną RWPG? Kto zawsze był krok przed całą resztą muzycznego środowiska? Jak kariera wpłynęła na życie Michaela Jacksona ?

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich nagrań. O legendach muzyki opowiedzieli dziennikarze muzyczni: Maria Szabłowska, Paweł Sztompke, Marek Gaszyński i Marek Niedźwiecki oraz muzyk Zbigniew Hołdys.

(ah /asz)

/ Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!