Section08 - artykułowa

Naczynia z bananów i ryżu? Zrób to sam!

Jedynka
Tomasz Owsiński 26.08.2014
Jadalne naczynia
Jadalne naczynia , foto: zestawZESTAW/Facebook

- Jadalne naczynia wykonujemy z podstawowych składników. Potrzebne są banany, mąka ryżowa, ziemniaczana, ciepła woda, olej i barwniki naturalne tj. kurkuma, buraki czy kakao - opowiadała w "Lecie z Radiem" Joanna Jurga.

Pomysł zrodził się podczas warsztatów ekologicznych, które artystka prowadziła wraz z innymi projektantkami dla dzieci. - Wraz z Martyną Ochojską i Dominiką Wysoglad postanowiłyśmy zrobić coś, co wyprze wszechobecny plastik i naczynia jednorazowe, a przy okazji będzie kreowało postawy ekologiczne - mówiła w rozmowie z Małgorzatą Raduchą.

Wytwarzanie jadalnych naczyń pozwala ograniczyć ilość produkowanych przez człowieka śmieci, a nawet, jeśli podczas posiłku nie damy już rady skonsumować talerza czy kubka, można je ekologicznie "wyrzucić", ku uciesze ptaków.- Dzięki zawartości bananów naczynia bardzo ładnie się utwardzają i mają śliską powłokę, która nie przepuszcza wody przez około godzinę - wyjaśniła Joanna Jurga.

Lubisz gotować? Rób to z nami >>

Projektantka podkreśliła, że naczynia może wykonać każdy z nas, w domu, bez konieczności korzystania ze specjalnych urządzeń. - Proporcje są dostępne w internecie. Naczynia kształtujemy rękami i przez godzinę pieczemy w domowym piekarniku nagrzanym do 200 stopni - powiedziała.

Jeśli uważacie, że stworzycie zbyt "koślawe" miseczki, masę można odwzorować na tradycyjnych naczyniach.

Artur Barciś i anioły - aktor, który ceni rękodzieło >>>

Idea pieczenia i zjadania naczyń, rozpoczęta ze współdziałania z dziećmi, zdobywa coraz więcej zwolenników wśród dorosłych. - To nie jest trudne, po zdjęciach, które do nas przychodzą widzimy, że wszyscy sobie nieźle radzą. Od wymieszania do wypieczenia zajmuje nie więcej niż 2 godziny - dodała.

/

Rozmawiała Małgorzata Raducha.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

to/asz