Section08 - artykułowa

Kalisz - miasto z najstarszą metryką w Polsce

Jedynka
Piotr Grabka 30.08.2014
Kalisz - miasto z najstarszą metryką w Polsce

Mówi się o Kaliszu, że jest najstarszym polskim miastem. To w istocie skrót myślowy, odnoszący się do faktu posiadania przez Kalisz najstarszej w Polsce pisanej metryki. Więcej ciekawych faktów z historii miasta można się było dowiedzieć z audycji "Lato z Radiem".

W sobotnie przedpołudnie na rynku w Kaliszu o bogatej historii maista i jego największych atrakcjach z zaproszonymi gośćmi rozmawiali Karolina Rożej i Roman Czejarek. A od 16.00 do późnego wieczora na Polach Marsowych odbędzie się przedostatni w tym roku koncert w ramach trasy "Lata z Radiem".

Kalisz – młode duchem, najstarsze miasto w Polsce

Grecki uczony i filozof Klaudiusz Ptolemeusz udokumentował w II w. n. e. istnienie starożytnej Kalisii, pisząc o niej w swoim dziele, pt. "Geographia" oraz zaznaczając ją na ówczesnej mapie świata. Kalisia leżała na słynnym szlaku bursztynowym, a ponieważ nie ma żadnych wątpliwości, że szlak ten przebiegał przez tereny dzisiejszej ziemi kaliskiej, wielu naukowców i historyków utożsamia tę starożytną krainę z Kaliszem, ku radości i dumie mieszkańców miasta.

Kolebka państwa polskiego

W okresie wczesnego średniowiecza Kalisz leżał w miejscu zwanym dziś Zawodziem, pośród licznych rozlewisk rzeki Prosny. Odgrywał wówczas istotną rolę w procesie tworzenia się i późniejszego krzepnięcia państwa wczesnopiastowskiego. Natomiast według najnowszej koncepcji, ogłoszonej przez prof. Andrzeja Buko z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, jest wielce prawdopodobne, że to właśnie tu znajdowała się kolebka pierwszych polskich władców – Piastów, którzy, stopniowo podbijając sąsiednie plemiona, dotarli w rejon Ostrowa Lednickiego, Gniezna i Giecza. O tamtych czasach przypomina dziś rekonstrukcja Kaliskiego Grodu Piastów, wzniesiona w miejscu pierwotnego grodu na terenie Rezerwatu Archeologicznego.

/

Miasto ukrytych skarbów

Dzisiejsze centrum miasta to symbol początku jego średniowiecznej historii. Właśnie tu Kalisz został przeniesiony po upadku grodziska, które uległo licznym zniszczeniom i straciło element obronny w wyniku przesunięcia się koryta Prosny. Główny Rynek z ratuszem, urokliwe kamieniczki, liczne kościoły, pełne autentycznych skarbów kultury oraz zabytkowe budynki, prezentujące rozmaite style architektoniczne to relikty, które pozostały po wielowiekowych fascynujących dziejach Kalisza – pełnych burz i tragedii, ale też ciekawych faktów i cudownych wydarzeń.

Kalisz świętego Józefa

Jedno z takich cudownych wydarzeń uczyniło Kalisz celem licznych pielgrzymek. Co roku tysiące ludzi nie tylko z Polski, ale i z całego świata odwiedzają sanktuarium św. Józefa, aby zobaczyć i pomodlić się przed, uważanym za cudowny, obrazem św. Rodziny. Legenda głosi, że obraz ten w drugiej połowie XVII w. został ofiarowany przez sołtysa okolicznej wsi, w zamian za uzdrowienie, wyproszone w modlitwach do św. Józefa. Kaliska świątynia jest najstarszym ośrodkiem kultu tego świętego na świecie.

Miasto dobrej sztuki

Dumą Kalisza jest teatr, kontynuujący z powodzeniem ponad 200-letnią tradycję kaliskiej sceny, założonej przez Wojciecha Bogusławskiego. Noszący imię ojca polskiego teatru, należy do najlepszych w kraju i od blisko 50 lat zapewnia najlepsze warunki jedynemu w Polsce Festiwalowi Sztuki Aktorskiej odbywającemu się w trakcie Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Kalisz słynie zresztą z wielu znakomitych festiwali. Oprócz teatru klasycznego, swoje święto raz do roku mają tu również: teatr uliczny (Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych "La Strada"), taniec współczesny (Kontakt Zone/Strefa Kontaktu), czy muzyka: od jazzu (Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych),  poprzez rock (Festiwal im. Pawła Bergera), aż do muzyki dawnej (Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum").

Znane marki, przemysł lotniczy i nie tylko

Majonez Winiarski, chrupiące Grześki, a także odzież marki Big Star to produkty, którymi miasto z dumą się chwali. Oprócz tego w Kaliszu dobrze rozwija się przemysł lotniczy, reprezentowany przez światowego lidera technologii silników do samolotów  Pratt&Whitney, a także przez inne firmy z tej branży (m.in. WSK PZL-Kalisz). Działają tu również niemiecka i trzy włoskie firmy produkujące podzespoły AGD.

Kalisz słynie z lokalnego produktu – są nim andruty kaliskie, cieniutkie, lekkie chrupiące krążki, uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

materiały promocyjne/pg