Section08 - artykułowa

Małe jest piękne. Ostatni dzień lata w najmniejszych państwach Europy

Jedynka
Beata Krowicka 22.09.2014
San Marino. Widok z wieży La Rocca o Guaita na XXIII-wieczne fortyfikacje La Cesta o Fratta
San Marino. Widok z wieży La Rocca o Guaita na XXIII-wieczne fortyfikacje La Cesta o Fratta, foto: Radomil/Wikimedia Commons/lic. CC

Pożegnalny odcinek "Lata z Radiem" spędziliśmy w miejscach, które mają do zaoferowania wiele atrakcji, ale nie zawsze stanowią popularny kierunek turystyczny. Zapraszamy w podróż do San Marino, Watykanu, Liechtensteinu, Monako i Luksemburga.

Witold Rajchert z Klubu Podróżników "Horyzonty" oprowadził nas po najmniejszym z europejskich państewek - Watykanie. Tutaj dłużej niż samo zwiedzanie, potrwać może stanie w kolejkach do watykańskich obiektów. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć nie tylko Bazylikę św. Piotra, ale także Muzea Watykańskie, powinien tu spędzić więcej niż jeden dzień. Dla Polaków Watykan to miejsce szczególne i z reguły żadna wizyta czy pielgrzymka nie może obyć się bez zatrzymania przy grobie świętego Jana Pawła II.

Enklawę w terytorium Włoch stanowi jeszcze jeden kraj - San Marino, które od początków swojego istnienia trwa w niezmienionych granicach, ma też wciąż tę samą konstytucję.

Witold Rajchert powiedział, że całe państwo działa na zasadzie strefy bezcłowej, dlatego jest przez turystów uważane za zakupowy raj. Mało kto poświęca tu choć trochę czasu na zwiedzanie. Tymczasem w położonym na wzgórzu historycznym centrum zobaczyć można ciekawą twierdzę i przespacerować się średniowiecznymi uliczkami.

/

Andreas Scheiterbauer zaprosił słuchaczy "Lata z Radiem" do kraju, w którym nie ma ani jednego... miasta! - Stolica  Liechtensteinu - Vaduz, to najbardziej międzynarodowa wieś świata - wyjaśnił przewodnik. W państwie położonym na pograniczu Szwajcarii, Austrii i Niemiec, widoczne są wpływy każdego z tych krajów - dojeżdża się tu kolejami austriackimi, płaci frankami szwajcarskimi, a mówi w języku niemieckim.

Gość Jedynki oprowadził słuchaczy także po Monako. To drugie najmniejsze państwo na świecie ma zarazem największą gęstość zaludnienia, 150 razy wyższą niż w Polsce. Jest tu także gigantyczne zagęszczenie... milionerów. Zalicza się do nich co drugi mieszkaniec Monako.

O wielkich pieniądzach mówić można także w kontekście Luksemburga, który jest drugim po Londynie centrum finansowym Europy . - Tu żyje się głównie z finansów - powiedziała Katarzyna Stanczew z ambasady tego kraju. Tymczasem pracownicy do zlokalizowanych tu korporacji w 40 proc. dojeżdżają z państw ościennych.

A czym turystów zaskoczy należący do Wielkiej Brytanii Gibraltar? Dlaczego warto go odwiedzić i kto towarzyszyć nam będzie w wędrówek? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Martą Czaczkowską-Gawrychowską, autorka bloga "Podróże od kuchni", a także pozostałych relacji, z których dowiemy się z jakich kieliszków należy pić luksemburskie wino, dlaczego warto zatrzymać się na dłużej w San Marino, jak zdobyć w paszporcie pieczątki z maleńkich państw oraz co warto przywieźć z nich na pamiątkę.

Rozmawiał Roman Czejarek.

bk/asz