Section08 - artykułowa

Sebastian Karpiel-Bułecka: Zakopower nie gra muzyki góralskiej

Jedynka
Tomasz Owsiński 18.08.2014
Sebastian Karpiel-Bułecka: Zakopower nie gra muzyki góralskiej
foto: Redakcja Lata z Radiem

- Oprócz tego, że wychowaliśmy się na Podhalu i jesteśmy przesiąknięci tym regionem, to z góralszczyzną nasza muzyka nie ma nic wspólnego. Maniera wykonawcza jest góralska, bo jesteśmy stamtąd - powiedział Sebastian Karpiel-Bułecka.

To niezrozumienie, jak podkreśla lider zespołu, Zakopower prostuje wytrwale od początku swojego istnienia. Szczególnie, że właściwa muzyka góralska przeżywa na Podhalu renesans. - Pojawia się coraz więcej młodych ludzi, którzy chcą ją grać - dodał. Jednocześnie, jak zauważył Karpiel-Bułecka muzyka ta mocno się komercjalizuje. - Najczęściej muzykę można usłyszeć w zakopiańskich knajpach, a to skłania do grania pod publiczkę. Czasem ci młodzi grają więc dziwne rzeczy, nie do końca związane z tradycyjną muzyką z Podhala. Jednak ci bardziej świadomi potrafią zagrać po góralsku i pierwsze czego się uczą, to właśnie grania tradycyjnej muzyki góralskiej, po to żeby później nauczyć się czegoś więcej - podkreślił.

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube

Muzyk przyznał, że sam już nie wykonuje muzyki góralskiej, ale nadal potrafi zagrać wszystkie jej typowe melodie . - Ja cały czas kieruje się myśleniem sentymentalnym i wierzę, że młodzi ludzie, tak jak ja kiedyś, chcą grać muzykę góralską, bo z stamtąd pochodzą i chcą kultywować te tradycję - powiedział.

Głosuj na Jedynkowy Przebój Wakacji >>>

/

Wokalista Zakopower był gościem Karoliny Rożej i Romana Czejarka w plenerowym studiu "Lata z Radiem" podczas koncertu w Szczytnie.

Audycja "Lato z Radiem" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między 9.00 a 13.00 oraz w niedziele od 10.00 do 13.00. Zapraszamy!

to/asz