Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Rosja 2018: nie tylko fatalna forma zmartwieniem rosyjskich piłkarzy przed mundialem

polskieradio.pl
Bartosz Orłowski 25.06.2017

Rosja ponownie znalazła się w centrum dopingowego skandalu. Brytyjskie media donoszą, że FIFA bada sprawę możliwego dopingu wśród wszystkich 23 piłkarzy, którzy w 2014 roku reprezentowali "Sborną" na mundialu w Brazylii.

Rosja jest obecnie gospodarzem Pucharu Konfederacji, który jest próbą generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata. Jeśli zarzuty się potwierdzą, z pewnością rzucą negatywny cień na to święto futbolu.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska bada sprawę 34 rosyjskich piłkarzy u których podejrzewa się obecność niedozwolonych środków. Spośród nich na liście mają znajdować się nazwiska wszystkich 23 uczestników mundialu przed trzema laty. Co więcej, pięciu z nich zostało powołanych przez trenera Stanisława Czerczesowa do obecnej drużyny, która w sobotę odpadła z Pucharu Konfederacji już po fazie grupowej.

Proceder dopingowy w Rosji i próby jego tuszowania są doskonale znane od jakiegoś czasu, ale po raz pierwszy wśród sportowców objętych śledztwem znaleźli się czołowi piłkarze.

Dowodów w sprawie jeszcze nie ujawniono, ale rzecznik FIFA potwierdził, że temat istnieje. - Cały czas badamy oskarżenia przeciwko rosyjskim piłkarzom - miał powiedzieć Walter de Gregorio.

- Na FIFA ciąży ogromna odpowiedzialność, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski w tej sprawie przed rozpoczęciem mistrzostw. Ich obowiązkiem jest określenie, jakie podjęli kroki, co odkryli. Od wielu lat FIFA bagatelizowała problem dopingu w piłce nożnej, a tymczasem oni muszą bardzo poważnie potraktować tę sprawę - stwierdził natomiast Dick Pound, były szef Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Źródło: x-news

Zarzuty są konsekwencją raportu, autora kanadyjskiego prawnika Richarda McLarena na zlecenie WADA. Doniósł on, że co najmniej 1000 rosyjskich sportowców zamieszanych jest w proceder dopingowy.

Na brazylijskim mundialu Rosjanie przegrali z Belgią oraz zremisowali z Koreą Południową i Algierią. Z dwoma punktami zajęli trzecie miejsce w grupie i pożegnali się z turniejem.

bor, theguardian.com, "Mail On Sunday"

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!