Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Estádio Governador Magalhães Pinto

polskieradio.pl
Marcin Nowak 01.06.2014
Estdio Governador Magalhes Pinto
Estádio Governador Magalhães Pinto, foto: Wikipedia/Luan S.R

Belo Horizonte

Największy stadion stanu Minas Gerais. Znajduje się w dzielnicy Pampulha miasta Belo Horizonte.

Rozgrywano tu mecze Pucharu Konfederacji w 2013 roku. Na obiekcie planowane są też nie tylko spotkania piłkarskie Mistrzostw Świata 2014, ale też turnieju piłkarskiego w trakcie igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Budowę stadionu rozpoczęto w 1959 roku. Prace nad obiektem szły jednak powoli, nasilały się problemy konstrukcyjne i kłopoty finansowe. W końcu projekt dwóch architektów -  Eduardo Mendesa Guimarãesa Júniora i Caspara Garreto poprowadził inżynier Arthur Eugênio Jermann. Od 1963 roku do inauguracji stadionu 5 września 1965 roku około 5 tysięcy ludzi pracowało nad budową obiektu.

Na otwarcie Estádio Governador Magalhães Pinto rozegrano mecz pomiędzy drużyną stanową a argentyńskim River Plate. Miejscowa drużyna zwyciężyła 1-0.

Największą frekwencję na stadionie zanotowano w 1997 roku. W finale stanu spotkały się wówczas Cruzeiro z Villa Novą. Spotkanie obejrzało 132,834 ludzi.

Ze względów bezpieczeństwa FIFA nakazała obniżenie pojemności obiektu do 72 tysięcy

Swoje mecze rozgrywają tutaj kluby Atlético Mineiro i Cruzeiro EC. Czasami toczyły się tu też spotkania América Mineiro (klub ma własny prywatny stadion), czy reprezentacji Brazylii.

Po gruntownej modernizacji, m.in. obniżeniu murawy, poprawieniu widoczności, powiększeniu powierzchni dachu, oddany do użytku w grudniu 2012 roku. Podczas prac wykorzystano ok. 6,3 mln litrów deszczówki. Jego pojemność na MŚ 2014 wynosi - 62,160.

Mecze mundialu na Estádio Governador Magalhães Pinto:

Kolumbia - Grecja (grupa C)

Belgia - Algieria (grupa H)

Argentyna - Iran (grupa F)

Kostaryka - Anglia (grupa D)

Mecz 1/8 finału (zwycięzca grupy B z drugą drużyną grupy B)

Półfinał

BELO HORIZONTE

Belo
Belo Horizonte, fot. Wikipedia/Marcus Desimoni/Portal da Copa - Flickr

W XVIII wieku w Minas Garais, w południowo-wschodniej części kraju, zawiązał się pierwszy niepodległościowy spisek w Brazylii przeciw portugalskiemu panowaniu i wyzyskowi ludzi pracujących w okolicznych kopalniach złota. Na czele stanął Tiradentes, pojmany i stracony w wyniku zdrady 21 kwietnia 1792 roku. Po odzyskaniu niepodległości (1822) został uznany za pierwszego bohatera narodowego Brazylii, a rocznica jego śmierci jest dniem świątecznym.
Po proklamowaniu republiki (1889) założono miasto Belo Horizonte, które miało zastąpić Ouro Preto w roli stolicy stanu Minas Garais. Nazwa miasta po portugalsku oznacza "piękny horyzont".
Za jego rozplanowanie i rozwój odpowiadał inżynier Aarao Reis, wielbiciel Paryża i Waszyngtonu. Swoje piętno odcisnął też na nim słynny architekt Oscar Niemeyer.
Obecnie to trzecia po Rio de Janeiro i Sao Paulo aglomeracja państwa, a samo miasto - z 2,5 mln ludności - jest szóste w kraju pod tym względem. Położone jest na kilku wzgórzach, otoczone górami, stąd m.in. duża ilość terenów zielonych i parków. Wokół rozciągają się piękne krajobrazy, a w całej Brazylii słynna jest miejscowa kuchnia i gościnność.
Miasto jest także znanym i czołowym w Brazylii ośrodkiem piłkarskim. Szczególnie udany był pod względem sportowym 2013 roku. Zespół Cruzeiro po raz trzeci został mistrzem kraju, a Atletico Mineiro po raz pierwszy sięgnęło po Copa Libertadores, czyli Puchar Wyzwolicieli, najważniejsze klubowe trofeum w Ameryce Południowej, odpowiednik Pucharu Europy.

 

 

man, polskieradio.pl, wikipedia, PAP

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!