Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Estádio Nacional Mané Garrincha

polskieradio.pl
Marcin Nowak 01.06.2014
Estdio Nacional de Braslia
Estádio Nacional de Brasília, foto: Wikipedia/Elza Fiúza/ABr-Agência Brasil

Brasília

Zbudowany w 1974 roku wielofunkcyjny stadion w Brasílii, stolicy Brazylii. Obiekt jest częścią kompleksu sportowego Ayrtona Senny. Nazwa stadionu pochodzi od nazwiska słynnego piłkarza Mané Garrinchy.

Renowację na MŚ 2014 przeprowadzono w 2013 roku. Projekt stworzył Ícaro de Castro Mello. Jego realizacja kosztowała aż 900 milionów dolarów, choć początkowo zakładano wydatek 300 milionów dolarów. Niestety sporą część środków zdefraudowano. Czyni to stadion w Brasilii drugim najdroższym obiektem na świecie (londyńskie Wembley kosztowało 1 miliard 250 milionów dolarów).

Architekci inspirowali się okolicznymi budowlami Niemeyera, a cechą charakterystyczną jest 288 filarów, które tworzą zewnętrzną konstrukcję i podporę dla dachu.

Obecnie na stadionie piłkarskim nie rozgrywa spotkań żadna brazylijska drużyna. Swoje mecze od roku 1996 do roku 2003 rozgrywał tu klub Brasiliense Futebol Clube. Zespół przeniósł się na dużo mniejszy stadion (5 tys. pojemności).

Stadion ma jednak nie służyć tylko piłkarzom - swoje miejsce znajdują tu także kluby judo, capoeiry, gimnastyki i tańca. Poza tym znajduje się tu również zakład odnowy fizjologicznej, restauracja i sale wykładowe.
Pojemność stadionu po renowacji wynosi 68,009 miejsc. Poza spotkaniami na mundialu rozgrywany tu też będzie turniej piłkarski igrzysk olimpijski w Rio de Janeiro 2016. Wcześniej grali tu też piłkarze Brazylii z Japonią w Pucharze Konfederacji 2013.

Mecze mundialu na Estádio Nacional Mané Garrincha:

Szwajcaria - Ekwador (grupa E)

Kolumbia - Wybrzeże Kości Słoniowej (grupa C)

Kamerun - Brazylia (grupa A)

Portugalia - Ghana (grupa G)

Mecz 1/8 finału (zwycięzca grupy E z drugą drużyną grupy F)

Ćwierćfinał

Mecz o 3. miejsce

BRASILIA

Brasilia,
Brasilia, fot. Wikipedia/Mariordo (Mario Roberto Duran Ortiz)

Stolica kraju, którą od podstaw zbudowano na centralnej równinie w latach 50. XX wieku. Prace, pod nadzorem architektów Lucio Costy i Oscara Niemeyera, ruszyły w 1956 roku, a za oficjalną datę założenia miasta przyjmuje się 21 kwietnia (święto narodowe) 1960 roku.
Cechą charakterystyczną ultranowoczesnego miasta są unikalne, szerokie bulwary, dużo otwartych przestrzeni, które ułatwiają zniesienie suchego i gorącego klimatu. Miasto podzielone jest na sektory, np. hotelowy, bankowy czy ambasad, których jest 124.
Za szczególne perełki uchodzą zaprojektowana przez Niemeyera Katedra Matki Bożej z Apericidy oraz zbudowany na początku tego stulecia stalowo-betonowy most łukowy im. Juscelino Kubitscheka, byłego prezydenta kraju, założyciela miasta, który przeniósł do niego stolicę. Most stanowi część przeprawy przez jezioro Paranoa.
Ze względu na modernistyczną, ciekawą architekturę trafiła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako jedyne brazylijskie miasto wybudowane w XX wieku.
Po przejęciu od Rio de Janeiro, oddalonego o 1000 km, funkcji administracyjnej stolicy, przeniosło się tutaj większość urzędów centralnych. W Brasilii znajduje się siedziba rządu oraz Sądu Najwyższego.
Obecnie ludność miasta szacuje się na 2,8 mln. Miasto trudno uznać za ośrodek piłkarski. Żaden z lokalnych klubów nie liczy się w kraju.

man, polskieradio, wikipedia, PAP

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!