Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Arena Pantanal

PAP
Marcin Nowak 01.06.2014
Arena Pantanal
Arena Pantanal , foto: Wikipedia/Brazilian Government - http://www.copa2014.gov.br/pt-br/dinamic/galeria_imagem/42482

Cuiaba

Arena Pantanal w Cuiabie - 42 968 miejsc, wybudowana kosztem 170 mln euro. Już wiadomo, że po MŚ pojemność zostanie zmniejszona do ok. 28 tys., poprzez rozebranie trybun w najwyższych sektorach za bramkami.
Cztery trybuny nie tworzą całości, przestrzenie między nimi we wszystkich rogach boiska architekci wypełnili roślinami i drzewami, stąd m.in. przydomek "O Verdao" (Wielka Zieleń).
Cała inwestycja stanowi olbrzymi kompleks rekreacyjno-rozrywkowy, z basenami, boiskami piłkarskimi i m.in. skateparkiem. Na parkingach będzie można zostawić ponad 2,5 aut.
Obiekt będzie areną czterech meczów fazy grupowej.

Mecze mundialu na Arena Pantanal:

Chile - Australia (grupa B)

Rosja - Korea Południowa (grupa H)

Nigeria - Bośnia i Hercegowina (grupa F)

Japonia - Kolumbia (grupa C)

CUIABA

Cuiaba,
Cuiaba, fot. Wikipedia/Delcio G.P. Filho - Flickr

570-tysięczne miasto w południowo-zachodniej części kraju, w regionie słynącym głównie z rolnictwa.
Miasto założone w 1719 roku w czasie brazylijskiej "gorączki złota", położone w sercu Ameryki Południowej, oddalone o 2000 km zarówno od Atlantyku, jak i Pacyfiku. Gwałtowny rozwój miasto i okolica przeżyły w XX wieku wskutek decyzji rządu o budowie dróg łączących z Sao Paulo i Goias.
Szczególną uwagę zwraca jeden z najbardziej spektakularnych rezerwatów przyrody - Pantanal, w którym można zobaczyć wiele osobliwych roślin i zwierząt. Miasto nazywane jest też "południową bramą Amazonii". Dobrze oddaje to mocno dający się we znaki tropikalny - gorący i wilgotny - klimat. W okolicy znajduje się też park narodowy Chapada dos Guimaraes, coroczne miejsce wizyt tysięcy turystów.
Powierzenie stolicy stanu Mato Grosso roli gospodarza mundialu, to w opinii wielu ekspertów jedna z bardziej kontrowersyjnych decyzji organizatorów. Ośrodek bez tradycji piłkarskich. Stadion, który powstawał z problemami i przy znacznym opóźnieniu, jest typowany jako główny kandydat do roli tzw. białego słonia, czyli zbyt drogiego i dużego projektu, który po MŚ stanie się bezużyteczny, nie będzie wykorzystywany, jedynie przysporzy wysokich kosztów utrzymania.

 

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!