Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Arena da Baixada

PAP
Marcin Nowak 01.06.2014
Arena da Baixada
Arena da Baixada, foto: Wikipedia/Gustavo Paolo

Kurytyba

Arena da Baixada w Kurytybie - 41 456 miejsc, mimo sporych opóźnień i kłopotów przy modernizacji Kurytyba utrzymała status miasta-gospodarza MŚ.
Obiekt powstał w latach 90. XX wieku, w miejscu Estadio Joaquim Americo Guimaraes. W momencie otwarcia w 1999 roku uchodził za jeden z najbardziej nowoczesnych stadionów całej Ameryki. Przed mundialem z 30 tys. pojemności stopniowo się rozrastał do ponad 40 tys. miejsc, a koszt modernizacji wyniósł 234 mln reali (ok. 70 mln euro).
Z obiektu, który będzie areną czterech spotkań fazy grupowej, korzysta klub Atletico Paranaense, który od 1924 roku rozgrywa z FC Coritiba jedne z najbardziej ekscytujących derbów w kraju.

Mecze mundialu na Arena da Baixada:

Iran - Nigeria (grupa F)

Honduras - Ekwador (grupa E)

Australia - Hiszpania (grupa B)

Algieria - Rosja (grupa H)

KURYTYBA

Kurytyba,
Kurytyba, fot. Wikipedia/Francisco Anzola - Flickr: Curitiba Centro

Zbudowane przez m.in. portugalskich, niemieckich i włoskich, ale i polskich emigrantów miasto jest jednym z najbardziej europejskich ośrodków w Brazylii. Ich wpływ uwidacznia się też w wielu charakterystycznych miejskich budowlach, m.in. słynącej z tawern i barów Santa Felicidade, Bosque Alemao czy Tingui Park, gdzie znajduje się m.in. kościół upamiętniający ukraińskich emigrantów.
Stolica stanu Parana, od 1853 roku, liczy obecnie 1,8 mieszkańców.
Wiele projektów i inwestycji gospodarczych sprawiło, że miasto wnosi czwarty pod względem wysokości wkład do PKB. Mimo dużej gęstości zaludnienia, uchodzi za jedno z najlepszych miejsc w kraju do mieszkania, dzięki licznym parkom i terenom zielonym. Turystów przyciągają z kolei m.in. olbrzymi ogród botaniczny, opera, która mieści się w budynku ze szkła i metalowych drutów, oraz muzeum Oscara Niemeyera, zaprojektowane przez samego słynnego architekta.
Miejscowi słyną z dbałości o środowisko i dobrej organizacji, co przejawia się m.in. w uchodzący za wzorowy system miejskiej komunikacji, którzy przyjeżdżają oglądać przedstawiciele wielu aglomeracji z całego świata.
Dobra organizacja przenosi się także na świat sportu, bo taką markę ma klub Atletico Paranaense.

 


man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!