Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Estádio Beira-Rio

PAP
Marcin Nowak 01.06.2014
Estdio Beira Rio
Estádio Beira Rio, foto: Wikipedia/Ricardosoruco

Porto Alegre

Estádio Beira Rio w Porto Alegre - 48 849 miejsc, jego budowę rozpoczęto w 1959 roku, a pomagali przy niej kibice klubu Internacional, któremu miał służyć. Z powodu kłopotów finansowych korzystano m.in. z materiałów kibiców i prace trwały prawie 10 lat. Na inaugurację zagrała na nim Benfica Lizbona, później obiektowi nadano przydomek "O Giganto"
Do wymogów FIFA został przystosowany za sumę 100 mln euro, otrzymując m.in. nowy dach. Przebudowano również dolną kondygnacją trybun. Obiekt położony nad rzeką Rio Guaiba będzie areną pięciu spotkań MŚ, w tym jednego 1/8 finału.

Mecze mundialu na Estádio Beira-Rio:

Francja - Honduras (grupa E)

Australia - Holandia (grupa B)

Korea Południowa - Algieria (grupa H)

Nigeria - Argentyna (grupa F)

Mecz 1/8 finału (zwycięzca grupy G - drugi zespół grupy H)

PORTO ALEGRE

Porto
Porto Alegre, fot. Wikipedia/Paulo rsmenezes
W mieście tym, położonym w południowej części kraju, jak w żadnym innym miejscu w Brazylii można odczuć wpływ europejskiej kultury. To tu w dużym stopniu napływali emigranci z Portugalii i Włoch, ale także z Niemiec czy Polski.
Początki Porto Alegre sięgają 1742 roku (większość źródeł jako oficjalną datę założenia podaje 1809 rok), gdy osiedlili się tu przybysze z archipelagu Azory. Liczące obecnie około czterech milionów mieszkańców miasto (czwarta pod tym względem aglomeracja w kraju) jest stolicą stanu Rio Grande do Sul, nazywanego nieraz "brazylijskim Teksasem". To również ważny ośrodek przemysłowy południowej części kraju. Wyróżnia się ono przy tym jednak także dużą ilością terenów zielonych - na powierzchni 497 km kwadratowych znajduje się ponad milion drzew.
Znane jest również ze względów politycznych. To tu w 1989 roku po raz pierwszy zrealizowano w pełni założenia budżetu partycypacyjnego.
Mieszkańcy nazywani są często "gaucho", co ma związek z popularną w przeszłości kulturą pasterską. Znani są z pogodnego usposobienia i bezpośredniego podejścia. Specjalnością ich kuchni są m.in. "churrasco"- rodzaj pieczonego mięsa oraz "chimarrao" - mocna herbata.
Porto Alegre wyróżnia się na tle pozostałych miast-gospodarzy mundialu również chłodniejszym klimatem. To tu zanotowano rekordowe opady śniegu i przymrozki. W czerwcu i lipcu temperatura może spaść nawet do zera.
Półtoramilionowe miasto już 51 lat temu sprawdziło się w roli organizatora imprezy sportowej. Wówczas odbyła się tu letnia uniwersjada.
Porto Alegre nie narzeka na brak tradycji piłkarskich. Mieszkańcy dzielą się na dwa obozy - zwolenników Gremio i fanów Internacionalu. Pierwszy z klubów mistrzostwo kraju zdobył dwukrotnie (1981, 1996), a drugi może pochwalić się jednym triumfem więcej (1975, 1976, 1979). Obie drużyny dwukrotnie świętowały sukces w Copa Libertadores (Internacional - 2006 i 2010, Gremio - 1983 i 1995).
Obecnie lepsze humoru mają kibice Internacionalu, zwycięzcy klubowych mistrzostw świata z 2006 roku, bowiem ich ulubieńcy znajdują się w ścisłej czołówce ligowych zmagań. Lokalni rywale z kolei plasują się w drugiej części tabeli.

 

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!