Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Arena Corinthians

PAP
Marcin Nowak 01.06.2014

Sao Paulo

Arena Corinthians w Sao Paulo - 65 807 miejsc, na nim 12 czerwca rozegrany zostanie mecz otwarcia mundialu Brazylia - Chorwacja, a później odbędzie się jeszcze pięć innych spotkań, w tym jedno 1/8 finału i półfinał.
Budowa obiektu, z którego korzystać będzie ekipa Corinthians, naznaczona jest m.in. dwoma ofiarami śmiertelnymi. Robotnicy pracujący przy montażu krzesełek zginęli wskutek przewrócenia się dźwigu. Rozpoczęła się w maju 2011 r. i... ciągle trwa, choć oficjalnie obiekt przekazano klubowi w połowie kwietnia.
Na potrzeby MŚ planowaną pojemność w liczbie 48 tys. miejsc rozszerzono o kolejnych 17 tys.

Mecze mundialu na Arena Corinthians:

Brazylia - Chorwacja (grupa A - mecz otwarcia)

Urugwaj - Anglia (grupa D)

Holandia - Chile (grupa B)

Korea Południowa - Belgia (grupa H)

Mecz 1/8 finał (zwycięzca grupy F z drugą drużyną grupy E)

Półfinał

SAO PAULO

Sao
Sao Paulo, fot. Wikipedia/Ana Paula Hirama - Flickr: Passeio de Helicóptero em São Paulo

Położone w południowo-wschodniej części kraju największe miasto Brazylii i jedno z najbardziej zaludnionych miast świata. Na 1523 km kwadratowych mieszka 11,8 mln ludzi, a populację aglomeracji szacuje się nawet na 18 mln. Nazywane też pieszczotliwie Terra da Garoa, czyli "kraina mżawki", ze względu na niestabilną pogodę i częste opady.
Na przełomie XIX i XX wieku za pracą do miasta zjechało wielu emigrantów i do dziś jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie ośrodków Brazylii, zamieszkały przez przedstawicieli ponad 100 narodowości. Jego mieszkańcy tworzą 12,26 proc. PKB, stąd miasto uchodzi za finansową i biznesową stolicę kraju.
Miasto słynie też z szeregu działań kulturalnych i oświatowych, szczyci się największym w kraju uniwersytetem, a mieszkańcy i turyści mogą stołować się w jednej z ponad 12 tysięcy restauracji.
Ruch lotniczy obsługują dwa największe na kontynencie porty - Congonhas i Guarulhos.
Historia sięga XVI wieku, a za datę założenia przyjmuje się rok 1554, kiedy osiedlili się tam jezuici św. Pawła. W XVI i XVII wieku było ośrodkiem handlu niewolnikami i kamieniami szlachetnymi. Prawa miejskie otrzymało w 1712 roku, 103 lata później zostało stolicą prowincji, a w 1889 - stanu.
W 1822 roku w Sao Paulo proklamowano niepodległość Brazylii. Miasto uchodziło wtedy za centrum handlu kawą.
Uznawane jest też za kolebkę brazylijskiego futbolu, który sprowadził tu i pokazał miejscowym Brytyjczyk Charles Miller w 1894 roku. W mieście siedzibę mają trzy czołowe zespoły: Palmeiras, Corinthians i FC Sao Paulo, które łącznie mają w dorobku 14 tytułów mistrza Brazylii. Dwa ostatnie sięgnęły też po klubowe mistrzostwo świata.
Największym stadionem w mieście - Morumbi - zawiaduje klub FC Sao Paulo, z kolei na obiekcie Pacaembu, na którym rozgrywano mecze mundialu w 1950 roku, znajduje się wielkie piłkarskie muzeum. Obecnie korzystają z niego piłkarze Corinthians, ale po mundialu przeniosą się na Itaquerę, zbudowaną specjalnie na MŚ.
Z położonym nieopodal Santosem przez większą część kariery związany był legendarny Pele. Sao Paulo to również rodzinne miasto słynnego kierowcy Formuły 1 Ayrtona Senny, a wyścigi odbywają się na miejscowym torze Interlagos.

 

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!