Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Arena Castelao

PAP
Marcin Nowak 01.06.2014
Arena Castelao
Arena Castelao, foto: Wikipedia/Fábio Lima/Portal da Copa/Março de 2013

Fortaleza

Arena Castelao w Fortalezie - 63 903 miejsca, pierwszy ze stadionów, którego modernizację zakończono przed mundialem, w grudniu 2012 roku.
Oficjalne otwarcie nastąpiło 11 listopada 1973 roku podczas derbowego spotkania między miejscowymi zespołami. Nosił imię gubernatora Placido Aderaldo Castelo, który kupił ziemię pod jego budowę. Wkrtce okoliczna wioska została nazwana Castelao.
Początkowo obiekt miał owalne, niewysokie, a rozłożyste trybuny, które nie były przykryte dachem. Mógł pomieścić 70 tys. widzów, ale po dobudowaniu drugiej kondygnacji trybun mogło zasiąść na nim ponad 100 tys. kibiców.
Dach pojawił się nad trybunami w 2002 roku, a wyniku kolejnych rekonstrukcji pojemność zmniejszyła się do 60 tys.
Rozegranych zostanie na nim sześć meczów MŚ, w tym jeden 1/8 finału i ćwierćfinał.

Mecze mundialu na Arena Castelao:

Urugwaj - Kostaryka (grupa D)

Brazylia - Meksyk (grupa A)

Niemcy - Ghana (grupa G)

Grecja - Wybrzeże Kości Słoniowej (grupa C)

Mecz 1/8 finału (zwycięzca grupy B z drugą drużyną grupy A)

Ćwierćfinał

FORTALEZA

Fortaleza,
Fortaleza, fot. Wikipedia/Ricαrdo - Flickr
Położony na północy kraju, na pięknym wybrzeżu, z 34 km urokliwych plaż, jeden z najprężniejszych ośrodków turystycznych Brazylii. Popularny m.in. z powodu relatywnej bliskości ze Starym Światem, z największym w kraju parkiem wodnym, zajmującym powierzchnię 35 tys. km kwadratowych.
Na plaży można zjeść świeże owoce morza w barach zbudowanych bezpośrednio na piasku. Miasto słynie też z życia nocnego, a w klubach króluje nie samba, lecz forro.
Nazwę oznaczającą "twierdzę" miasto zawdzięcza panowaniu Holendrów (1637-54), którzy wybudowali na tych terenach fort Schoonenborch. Później zawiadywali nim Portugalczycy, którzy nazwali gród Fortalezą. W 1799 roku, po oderwaniu się od prowincji Pernambuco, została stolicą stanu Ceara.
W liczącym 2,6 mln mieszkańców mieście, piątym pod względem wielkości w kraju, istnieją dwa popularne kluby piłkarskie Ceara i Fortaleza, ale ostatnio przeżywają kłopoty.

 

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!