Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Maracana

PAP
Marcin Nowak 01.06.2014
Maracana
Maracana, foto: Wikipedia/Brazilian Government

Rio de Janeiro

Maracana w Rio de Janeiro - 73 531 miejsc, największy, flagowy obiekt mundialu, na którym zostanie rozegranych siedem meczów, w tym spotkanie 1/8 finału, ćwierćfinał i finał.
Nosi imię Mario Filho, sportowego dziennikarza, wielbiciela i znawcy piłki nożnej. Jednak w powszechnym użyciu jest nazwa "Maracana", pochodząca od słowa "maracanazo", czyli kataklizm, klęska, a w tym przypadku największej porażki w sportowych dziejach Brazylii. W spotkaniu decydującym o triumfie w mundialu 1950 roku gospodarze ulegli Urugwajowi 1:2, a już remis zapewniłby im tytuł.
Wtedy trybuny mogły pomieścić nawet 200 tys. ludzi, choć oficjalna pojemność wynosiła 173 tys. Później zmniejszano ją m.in. ze względów bezpieczeństwa. Dolną część trybun przybliżono do boiska, by poprawić widoczność, a przed tegorocznym mundialem obiekt zyskał też nowy dach, z systemem gromadzenia wody deszczowej.
Bez zmian pozostał tylko wygląd elewacji, a nad jej odnowieniem czuwali pracownicy Narodowego Instytutu Dziedzictwa Historycznego i Artystycznego.
Trwająca w latach 2010-13 modernizacja stadionu pochłonęła miliard reali, tj. ponad 300 mln euro.
W 2016 roku odbędą się na nim ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich, choć nie będzie żadnych zawodów sportowych.

Mecze mundialu na Estádio do Maracanã:

Argentyna - Bośnia i Hercegowina (grupa F)

Hiszpania - Chile (grupa B)

Belgia - Rosja (grupa H)

Ekwador - Francja (grupa E)

Mecz 1/8 finału (zwycięzca grupy C z drugą drużyną grupy D)

Ćwierćfinał

Finał

RIO DE JANEIRO

Rio
Rio de Janeiro, fot. Wikipedia/Artyominc

Najbardziej znane, reprezentacyjne, charakterystyczne miasto w Brazylii i jedno z najpiękniejszych. Zbudowane nad Atlantykiem wśród plaż, z najsłynniejszą w świecie Copacabaną, i wciąż zielonych lasów. Do 1960 roku było stolicą kraju.
Znaki rozpoznawalne miasta to, oprócz plaż, olbrzymi posąg Chrystusa Odkupiciela na górze Corcovado, coroczny karnawał oraz stadion Maracana, który będzie areną finału MŚ.
Nazwa miasta, oznaczającą "Styczniową Rzekę", wzięła się od terminu - 1 stycznia 1502 roku - dotarcia w te okolice portugalskiego odkrywcy Gaspara de Lamosa, który zatokę wziął za rzekę...
6,4-milionowa metropolia jest pełna kontrastów. W architekturze można znaleźć ślady kolonializmu, jak i budynki ultranowoczesne. Jest też prężnym ośrodkiem piłkarskim, gdzie na świat przyszły takie gwiazdy futbolu, jak m.in. Jairzinho, Zico, Romario czy Ronaldo. Młodzież gra w piłkę na ulicach, plażach czy w parkach. Później trafia do jednego z czterech popularnych i znanych kibicom na całym świecie klubów: Botafogo, Fluminense, Vasco da Gama czy Flamengo. W kraju najwięcej fanów ma ten ostatni, który może się poszczycić 30-milionową rzeszą sympatyków.
Cariocas, jak nazywają siebie mieszkańcy Rio, traktują futbol niczym religię, a świątynią jest Maracana, jeden z najbardziej znanych stadionów globu, kiedyś też największy.

 

 

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!