Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Arena Pernambuco

PAP
Marcin Nowak 01.06.2014
Arena Pernambuco
Arena Pernambuco, foto: Wikipedia/Portal da Copa/ME

Recife

Arena Pernambuco w Recife - 42 489 miejsc, powstała specjalnie na mundial, jest częścią ogromnego kompleksu rozrywkowo-handlowego, z szeregiem restauracji czy kin. Zlokalizowana jest zaledwie 19 km od lotniska Guararapes. Ma stanowić swego rodzaju katalizator dla dalszego rozwoju regionu. Szacuje się, że w najbliższym czasie w bliskiej okolicy obiektu wybudowanych zostanie ok. 5000 domów.
Modernizacja obiektu pochłonęła 500 mln reali (ok. 150 mln euro). Część środków pochodziła z budżetu stanowego, a część wyłożyli prywatni inwestorzy. Prawa do nazwy nabył browar Itaipava.
Rozegrane zostaną na nim cztery spotkania fazy grupowej i jedno 1/8 finału.

Mecze mundialu na Arena Pernambuco:

Wybrzeże Kości Słoniowej - Japonia (grupa C)

Włochy - Kostaryka (grupa D)

Chorwacja - Meksyk (grupa A)

USA - Niemcy (grupa G)

Mecz 1/8 finału (zwycięzca grupy D z drugą drużyną grupy C)

RECIFE

Recife,
Recife, fot. Wikipedia/Américo Nunes - Flickr
Ze względu na obecność wielu mostów i kanałów miasto nazywane jest "brazylijską Wenecją", często porównywane jest też do Amsterdamu. W jego architekturze odczuwane są bowiem także wpływy Holendrów, którzy okupowali te rejony w XVII wieku, przyciągani licznymi uprawami trzciny cukrowej.
Nazwa stolicy stanu Pernambuco oznacza w języku portugalskim "rafę". To nawiązanie do koralowców, które można obserwować na tamtejszym nabrzeżu.
W przeszłości stanowiło zaplecze położonego nieopodal Olindy. Obecnie to Recife stanowi centrum regionu i - ze względu na swoje ekonomiczne znaczenie - nazywane jest "północno-wschodnią stolicą Brazylii". Wraz z 13 sąsiadującymi miastami tworzy czwartą co do wielkości aglomerację kraju.
W pobliżu liczącego 1,6 mln mieszkańców Racife znajduje się kilka pięknych plaż. Należy do nich m.in. Boa Viagem i Porto de Galinhas. Ta druga jest w czołówce miejsc w Brazylii przyciągających najwięcej turystów.
Odwiedzający ten rejon muszą przygotować się na panujący tam duszny, tropikalny klimat. Związane z tym niedogodności może im wynagrodzić ogarniająca miasto atmosfera zabawy, którą najlepiej widać podczas karnawału. Co roku parady uliczne obserwuje na miejscu ok. dwa miliony osób.
W Recife siedzibę mają trzy klub piłkarskie, które nie mogą narzekać na zainteresowanie kibiców. Drugoligowy zespół Santa Cruz, nawet podczas występów w niższej klasie, mógł regularnie liczyć na wsparcie 40 tys. fanów. W rozgrywkach tej samej rangi uczestniczy Nautico, a w ekstraklasie miasto reprezentuje Sport Recife.
Ten ostatni klub ma w dorobku największe sukcesy, wśród których jest mistrzostwo kraju wywalczone w 1987 roku. W ostatnich tygodniach jego zawodnicy postanowili w specjalny sposób wyróżnić trzech uczestników mundialu, którzy zagrają w ich mieście. W trzech meczach ligowych występowali w strojach dedykowanych kolejno reprezentacjom Japonii, Meksyku i Niemiec.

 

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!