Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Arena Fonte Nova

PAP
Marcin Nowak 01.06.2014
Arena Fonte Nova
Arena Fonte Nova , foto: Wikipedia/Faquini Produção Fotográfica; Fotógrafo David Campbell

Salvador

Arena Fonte Nova w Salvadorze - 48 747 miejsc, inwestycja kosztująca ok. 200 mln euro ukończona została w kwietniu 2013 roku. Cechą charakterystyczną jest otwarta w stronę południową część trybun, dzięki czemu kibice mogą podziwiać piękną lagunę. W kolorze morza są również wszystkie krzesełka na trzykondygnacyjnych trybunach. Taki układ szczególnie sprawdza się przy okazji koncertów, tworząc odpowiednią akustykę. Dach pokryty jest natomiast lekką membraną.
Z prawie 50 tys. miejsc, 2100 są określane jako tzw. premium, a 1200 mieści się w 70 lożach vipowskich. Koszt inwestycji wykonanej specjalnie na mundial wyniósł 592 miliony reali, czyli ok. 230 mln euro.
Na obiekcie rozegranych zostanie sześć meczów MŚ: cztery grupowe oraz po jednym z 1/8 finału i 1/4 finału

Mecze mundialu na Arena Fonte Nova:

Hiszpania - Holandia (grupa B)

Niemcy - Portugalia (grupa G)

Szwajcaria - Francja (grupa E)

Bośnia i Hercegowina - Iran (grupa F)

Mecz 1/8 finału (zwycięzca grupy H z drugą drużyną grupy G)

Ćwierćfinał

SALVADOR

Salvador,
Salvador, fot. Wikipedia/Fotos Gov/Ba - Flickr
Portugalscy konkwistadorzy dotarli w te okolice ok. 1500 roku. Później miasto w północno-wschodniej części kraju, nad Zatoką Wszystkich Świętych, stało się jednym z głównych ośrodków handlu niewolnikami, głównie z Afryki. Wpływ tej kultury, który przejawia się m.in. w muzyce, sztuce i... kuchni, jest wciąż widoczny.
Miasto uchodzi np. za kolebkę capoeiry, połączenia sztuki walki i tańca. Sporo jest też w nim wyznawców Candomble, religii afroamerykańskiej, utożsamianej jednak raczej z "czarną magią", choć pozostaje głównym rywalem katolicyzmu. Ze względu na liczne miejsca tego kultu Afrykańczycy nazwali Salvador "czarnym Rzymem".
Najwięcej kościołów i zabytków znajduje się w centralnej dzielnicy - Pelourinho, która w 1985 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niegdyś znajdował się w tym miejscu główny targ niewolników. Pomnika doczekał się m.in. Ludwik Łazarz Zamenhof, twórca języka esperanto.
Z kolei obrzeża zamieszkałego przez 2,9 mln ludzi miasta słyną z plaż.
Topografia miasta wyraźnie dzieli się na dwie części - Cidade Baixa (miasto niskie) i Cidade Alta (wysokie). Z jednej części do drugiej można się dostać m.in. 72-metrową windą Lacerda, z której dodatkowo roztacza się przepiękna panorama lub miejską kolejką linową.
Jest tu siedziba arcybiskupa Sao Salvador da Bahia - prymasa Brazylii, są dwa uniwersytety, instytut kakao, ogród zoologiczny i botaniczny. Miasto jest uznanym centrum handlowym i gospodarczym z rafinerią ropy naftowej, przemysłem przetwórstwa bawełny, tytoniu, kakao i cukru.

 

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!