Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Arena das Dunas

PAP
Marcin Nowak 01.06.2014
Arena das Dunas
Arena das Dunas, foto: Wikipedia/Portal da Copa/ME

Natal

Arena das Dunas w Natal - 42 086 miejsc, budowa kosztowała 400 mln reali, tj. ok 125 mln euro i zajęła 29 miesięcy. By mógł powstać obiekt spełniający wymogi FIFA i mundialu wyburzony został stadion Machadao i sąsiadująca z nim hala Machadinho.
Nazwa nawiązuje do piaszczystych wydm, które są jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Także projektanci obiektu starali się w jego konstrukcji uwzględnić ten element krajobrazu.
Dach ma kształt płatków, które przykrywają poszczególne sektory trybun. Puste przestrzenie między kolejnymi odcinkami zapewniają dostęp do kibiców morskiej bryzy, która ma zapewnić powiewy chłodu.
Po mundialu z obiektu będą korzystać dwa lokalne kluby, a pojemność trybun zostanie zredukowana o 10 tys.

Mecze mundialu na Arena das Dunas:

Meksyk - Kamerun (grupa A)

Ghana - USA (grupa G)

Japonia - Grecja (grupa C)

Włochy - Urugwaj (grupa D)

NATAL

Natal,
Natal, fot. Wikipedia/Beraldo Leal - Flickr
Nazwa miasta w języku portugalskim oznacza "Boże Narodzenie". Wiąże się ona z datą powstania ówczesnej wioski (25 grudnia 1599 roku). Duży udział mieli w tym przybysze z Półwyspu Iberyjskiego, którzy napływali tu w XVI wieku. Wzmożony rozwój obecnej stolicy stanu Rio Grande do Norte nastąpił w XX wieku.
Najważniejszą gałęzią gospodarki liczącego ok. 850 tys. mieszkańców Natal jest turystyka. Odwiedzających przyciągają piękne plaże (najsłynniejsza z nich to Ponta Negra) oraz wydmy (jedna z nich - Morro do Careca - uchodzi za symbol miasta).
Znakiem rozpoznawczym jest również największy na świecie nerkowiec zachodni, który 20 lat temu został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Odwód korony tego drzewa wynosi 500 metrów.
Wśród atrakcji turystycznych wymieniane są także: Fort Trzech Króli, promenada Via Costeira oraz pomnik Trzech Mędrców.
Jedną z miejscowych inwestycji realizowanych z myślą o mundialu było okazałe lotnisko.
Mieszkańcy są dumni z przydomka, jaki nosi Natal. Ze względu na panujące tam warunki pogodowe nazywane jest ono bowiem nieraz "Miastem słońca".
W porównaniu z innymi miastami-gospodarzami zbliżających się mistrzostw świata nie ma tu zbyt wielkich tradycji piłkarskich. Najbardziej znane kluby to Alecrim Futebol Clube, America Futebol Clube oraz ABC Futebol Clube. Wszystkie biorą udział w rozgrywkach regionalnych.


man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!