Brazylia 2014: Belgia - Rosja. "Czerwone Diabły" wywalczyły awans [RELACJA]

Artur Jaryczewski 22.06.2014
Radość Belgów po zdobyciu decydującej bramki
Radość Belgów po zdobyciu decydującej bramki, foto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Belgia jest szóstym zespołem, który zakwalifikował się do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata. "Czerwone Diabły" pokonały Rosję 1:0.

Mecz dwóch potencjalnie najsilniejszych drużyn grupy H rozczarował. W pierwszej połowie rzadko dochodziło do spięć pod bramkami. Ze strony Belgów najczęściej strzelał Dries Mertens, a ataki Rosjan były dość chaotyczne. Pierwszą akcję, która mogła zakończyć się golem, przeprowadziła jednak "Sborna". W 44. minucie długie i precyzyjne podanie Denisa Głuszakowa trafiło do Aleksandra Kokorina, który nieatakowany przez obrońców belgijskich miał dużo czasu, aby dokładnie głową przymierzyć, ale posłał piłkę obok słupka.

Po zmianie stron z boiska wiało nudą, a zniecierpliwiona publiczność coraz głośniej gwizdała. Gra toczyła się głównie w środkowej części boiska i przy bocznych liniach. Dopiero ostatnie dziesięć minut przyniosło emocje. W 81. minucie Andriej Jeszczenko strzelił metr obok bramki Thibauta Courtois. Była to ostatnia groźna akcja Rosjan, którzy wyraźnie nie wytrzymali spotkania kondycyjnie.

Chwilę później przed szansą stanęli Belgowie. Kevin Mirallas uderzył płasko z rzutu wolnego, ale piłka trafiła w słupek. W 88. minucie "Czerwone Diabły" przeprowadziły rozstrzygający atak. Eden Hazard z łatwością minął kilku obrońców rosyjskich, wyłożył w polu karnym piłkę Divockowi Origiemu, a ten nie dał szans Igorowi Akinfiejewowi.

W doliczonym czasie gry po szybkiej kontrze czterech Belgów na dwóch Rosjan Mirallas mógł podwyższyć prowadzenie, ale uderzył słabo i Akinfiejew odbił piłkę.

Źródło: Agencja TVN/x-news

Po meczu Belgia - Rosja (1:0) powiedzieli:

Marc Wilmots (trener reprezentacji Belgii): Nie było łatwo, ale my nigdy się nie poddajemy. To był trudny, taktyczny mecz, o którego wyniku zadecydował piłkarz rezerwowy. Divock Origi ma dopiero 19 lat i fantastycznie zapracował na tego gola. Był mało znany i powołanie go do kadry na mistrzostwa świata było pewną niespodzianką, ale teraz wszyscy wiedzą, kto to jest. Teraz możemy świętować zwycięstwo i awans, ale niezbyt długo, bo trzeba przygotować się do kolejnego meczu.

Fabio Capello (trener reprezentacji Rosji): Szczerze mówiąc, jestem bardzo zadowolony z gry mojego zespołu, ale oczywiście nie z wyniku. Nie zasłużyliśmy na przegraną. Byliśmy lepsi, mieliśmy więcej szans na zdobycie bramki. Przez prawie całą drugą połowę to my rozgrywaliśmy piłkę. Mieliśmy szanse, aby wygrać i dlatego w końcówce wprowadziłem na boisko Alana Dzagojewa. O tym, czy awansujemy, zadecyduje mecz z Algierią.

Belgia - Rosja 1:0 (0:0)

Bramki: 1:0 Divock Origi (88)

Żółta kartka - Belgia: Axel Witsel, Toby Alderweireld. Rosja: Denis Głuszakow

Sędzia: Felix Brych (Niemcy). Widzów 73 819

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Vincent Kompany, Thomas Vermaelen (31. Jan Vertonghen), Daniel Van Buyten - Kevin De Bruyne, Marouane Fellaini, Axel Witsel, Dries Mertens (75. Kevin Mirallas) - Eden Hazard, Romelu Lukaku (57. Divock Origi).

Rosja: Igor Akinfiejew - Aleksiej Kozłow (62. Andriej Jeszczenko), Siergiej Ignaszewicz, Wasilij Bierezucki, Dmitrij Kombarow - Denis Głuszakow, Aleksander Samiedow (90. Aleksander Kierżakow), Wiktor Fajzulin, Oleg Szatow (83. Alan Dzagojew) - Aleksander Kokorin, Maksim Kanunnikow.