Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Iran - Nigeria. Pierwszy remis na MŚ w Brazylii

Aneta Hołówek 16.06.2014
Fragment meczu Iran - Nigeria podczas MŚ w Brazylii
Fragment meczu Iran - Nigeria podczas MŚ w Brazylii , foto: PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

Nigeria zremisowała w Kurytybie z Iranem 0:0 po bodaj najsłabszym z dotychczasowych meczów mistrzostw świata w Brazylii.

Jest to pierwsze nierozstrzygnięte spotkanie turnieju. Piłkarzom obu reprezentacji nie udało się odnieść zwycięstwa na mundialu od 1998 roku.

Nigeryjczycy stworzyli najgroźniejsze akcje na początku meczu. W ósmej minucie w zamieszaniu w polu karnym piłka wpadła nawet do siatki, ale sędzia odgwizdał faul na bramkarzu Alirezie Haghighim. Chwilę później kolejny niebezpieczny atak aktualnych mistrzów Afryki zakończył Ogenyi Onazi strzałem obok słupka.

Potem przez wiele minut gra toczyła się głównie w środkowej części boiska. W 34. minucie z kolei Irańczycy byli bliscy strzelenia gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego główkował z kilku metrów napastnik Charlton Athletic Reza Ghoochannejhad, jednak bramkarz Vincent Enyeama wykazał się dużym refleksem.

W drugiej połowie akcji, które mogły zakończyć się bramką, praktycznie nie było. Nieznaczną przewagę mieli wprawdzie piłkarze z Afryki, ale nie potrafili przebić się przez dobrze zorganizowaną obronę Irańczyków, prowadzonych przez znanego portugalskiego trenera Carlosa Queiroza. Nie mogąc przedrzeć się pod bramkę, zawodnicy obu zespołów próbowali strzałów z dystansu, jednak nie zmusili nimi bramkarzy do większego wysiłku.

W grupie F rywalizują jeszcze Argentyna oraz Bośnia i Hercegowina. W niedzielę w spotkaniu tych drużyn w Rio de Janeiro zwyciężyli "Albiceleste" 2:1.

Iran - Nigeria 0:0

Żółta kartka - Iran: Andranik Teymourian.

Sędzia: Carlos Vera (Ekwador).

Widzów: 39 081.

Iran: Alireza Haghighi - Pejman Montazeri, Jalal Hosseini, Amir-Hossein Sadeghi, Mehrdad Pooladi - Ehsan Hajsafi, Javad Nekounam, Andranik Teymourian, Ashkan Dejagah (78. Alireza Jahanbakhsh) - Reza Ghoochannejhad, Khosro Heydari (90. Masoud Shojaei).

Nigeria: Vincent Enyeama - Efe Ambrose, Godfrey Oboabona (29. Joseph Yobo), Kenneth Omeruo, Juwon Oshaniwa - John Mikel Obi, Ogenyi Onazi, Ramon Azeez (69. Peter Odemwingie), Victor Moses (52. Shola Ameobi) - Ahmed Musa, Emmanuel Emenike.

Kibice
Kibice reprezentacji Iranu przed meczem Iran - Nigeria podczas MŚ w Brazylii. Fot.: PAP/EPA/HEDESON ALVES