Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: Shaqiri dał show, Szwajcaria zagra w 1/8 finału [RELACJA]

Paweł Słójkowski 25.06.2014
Xherdan Shaquiri cieszy się z pierwszej bramki w meczu Szwajcarii z Hondurasem
Xherdan Shaquiri cieszy się z pierwszej bramki w meczu Szwajcarii z Hondurasem, foto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Szwajcaria pokonała 3:0 Honduras w swoim ostatnim meczu w grupie E i awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata w Brazylii. Hat-trickiem popisał się Xherdan Shaqiri.

Relacja na żywo:

90+3 - Sędzia kończy mecz w Manaus, Szwajcaria może cieszyć się z awansu do 1/8 finału. Tam czeka na nich Argentyna. Kibice mogą być świadkami bardzo ciekawego spotkania.

85 min. - Szwajcarzy spokojnie czekają na końcowy gwizdek, Honduranie podejmują ostatnie wysiłki, żeby zdobyć honorową bramkę w tym spotkaniu. W tym meczu stworzyli sobie najwięcej sytuacji we wszystkich występach w tym turnieju, jednak nie udało się pokonać Benaglio ani razu.

75 min. - Shaqiri strzela drugiego hat-tricka mistrzostw. Pierwszym popisał się Niemiec Thomas Mueller . Obaj zawodnicy są piłkarzami Bayernu Monachium . To także 50. taki popis w historii piłkarskich mistrzostw świata. Piłkarze klubu z Monachium dobrze radzą sobie na mistrzostwach w Brazylii:

71 min. - Shaqiri po raz trzeci! Szwajcar ma już swojego hat-tricka, a jego zespół pewnie wchodzi do 1/8 finału. Zawodnik potwierdza, że jest wyjątkowo utalentowanym piłkarzem i czeka go świetlana przyszłość.

Shaqiri kompletuje hat-trick:

70 min. - Honduranie są bliscy strzelenia bramki, stworzyli sobie już kilka dobrych okazji, ale brakuje wykończenia. Gdyby udało im się trafić, Szwajcarzy byliby pod pewną presją...

63 min. - Szwajcarzy mają dobrą okazję, żeby poćwiczyć grę z kontry. Po dzisiejszym spotkaniu Argentyny wygląda na to, że ten element może zaważyć o tym, jak potoczy się rywalizacja w 1/8 finału. "Albicelestes" to jednak rywal z zupełnie innej półki niż Honduras .

Defensywa Helwetów nie wygląda jednak aż tak solidnie, żeby uwierzyć w zachowanie czystego konta w starciu z jednym z faworytów do złota mistrzostw świata.

59 min. - Najpierw świetna gra w obronie, potem kontratak Szwajcarów i popisowa akcja Mehmediego z Shaqirim , jednak ten ostatni marnuje szansę na ustrzelenie hat-tricka.

52 min. - Kolejne ostrzeżenie dla Szwajcarów , Bengtson mija bramkarza, ale Ricardo Rodriguez wybija piłkę z linii bramkowej! Kapitalne zagranie obrońcy ratuje Helwetów !

50 min. - Dobra sytuacja Hondurasu , obrońcy Szwajcarii zagapili się i zostawili za dużo miejsca Palaciosowi , ten jednak zmarnował swoją szansę na bramkę.

46 min. - Zaczynamy drugą połowę spotkania. Szwajcarzy spokojnie dokończą spotkanie, czy będą chcieli dorzucić kolejne bramki? Za poprzedni mecz z Francją kibicom należy się rekompensata...

45 min. - Koniec pierwszej części gry.

Podsumowanie tej połowy w obrazku:

45 min. - Honduras chce, ale zupełnie nie ma pomysłu na to, jak zagrozić bramce Szwajcarów . Ci z kolei nie muszą nigdzie się spieszyć, chcą spokojnie dokończyć pierwszą połowę meczu. Drmić szuka swojej szansy na bramkę, jednak bramkarz Hondurasu znów lepszy od nowego napastnika Bayeru Leverkusen

39 min. - Carlo Costly zejdzie z boiska. Znany z występów w GKS Bełchatów napastnik doznał kontuzji. Na placu pojawia się Jerry Palacios , będziemy mogli zobaczyć w akcji braci - Wilson Palacios jest jednym z lepszych zawodników w swojej drużynie w dzisiejszym meczu i chyba najbardziej rozpoznawalnym piłkarzem swojej reprezentacji.

31 min. - Xherdan Shaqiri po raz drugi! Piękne podanie Inlera przeszło przez linię pomocy do Drmicia , rozpędzony ofensywny pomocnik Szwajcarii wyszedł na czystą sytuację i pewnie pokonał Valladaresa.

27 min. - Bardzo dobra akcja Gokhana Inlera w środku boiska, przeszedł obrońcę i zrobił przewagę, niestety błąd skrzydłowego zaważył na tym, że żaden ze Szwajcarów nie doszedł do strzału.

Piłkarska klasa jest po stronie Helwetów , ale nie można nie zauważyć, że jak na razie grają trochę ospale. Zaangażowanie jest po stronie Hondurasu .

24 min. - Honduras ma w ostatnich minutach optyczną przewagę, jednak niewiele z niej wynika. Szwajcarzy szukają przechwytu i szybkiego kontrataku, ale ich przeciwnicy grają uważnie.

15 min. - Świetna, dynamiczna akcja Szwajcarów , jednak Drmić niedokładnie podawał do napastnika, który wyszedłby na czystą sytuację. Piłkarz z Bundesligi był jednak faulowany.

10 min. - Honduras nie zraził się szybko straconą bramką, zawodnicy z Ameryki Środkowej starają się stworzyć zagrożenie pod bramką rywali.

7 min. - Jak widać na Twitterze, także Roger Federer , wielki tenisista, ogląda spotkanie swoich rodaków:

6 min. - Gol dla Szwajcarii! Kapitalne uderzenie Shaqiriego , strzelił po długim rogu, bramkarz był bez szans!

Kapitalne uderzenie Shaqiriego:

Szwajcarzy doszli do głosu, dobrze grali w odbiorze i nie pozwalali przeciwnikom na stworzenie sytuacji.

3 min. - Honduranie zaczęli i nie oddają piłki, można powiedzieć, że nie zamierzają zamurować swojej bramki. Nie mają nic do stracenia... ale Szwajcarzy przejmują piłkę w środku pola, dogranie w pole karne Hondurasu i Shaquiri przed szansą!

Niestety dla Szwajcarów , trafia wprost w bramkarza. Powinno być 1:0 dla faworyta tego spotkania.

Kibice
Kibice na trybunach najwyraźniej chcą, żeby najprostsze skojarzenia dotyczące ich kraju pozostały aktualne. Foto: PAP/EPA/MAST IRHAM

1 min. - Zaczynamy spotkanie!

21.50 - Kapitanowie zespołów przywitali się z sędziami, jedenastki zebrały się na swoich połowach, piłkarze motywują się przed pierwszym gwizdkiem arbitra.

21.40 - Z cyklu "ciekawostki, które mogą mieć wpływ na obraz spotkania": wszystkie bramki dla Szwajcarów w Brazylii padły w drugiej połowie.

W meczu z Hondurasem kibice muszą uzbroić się w cierpliwość? Miejmy nadzieję, że Helweci znajdą drogę do siatki wcześniej.

21.20 - Szwajcarzy będą chcieli pokazać, że mecz z Francją , przegrany 2:5, był jednorazową wpadką. Teraz zresztą nie mogą sobie pozwolić na to, by zgubić punkty z Hondurasem , jeśli chcą być pewni awansu.

Granit Xhaka przyznał przed meczem, że jest pewny zwycięstwa swojej drużyny z Hondurasem:

21.15 - Znamy składy na zbliżające się spotkanie. Nikt nie zamierza się tutaj oszczędzać, Honduras będzie walczył o honorowe pożegnanie z mistrzostwami, a Szwajcarzy o wygraną, która zagwarantuje im grę w 1/8 finału mistrzostw.