Section08, 09 - artykułowa

MŚ siatkarzy: Polacy mistrzami tie-breaków

Polskie Radio
Aneta Hołówek 19.09.2014
Mateusz Mika (P) i Rosjanin Nikołaj Pawłow (L) w meczu grupy H mistrzostw świata siatkarzy w Łodzi, foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Polscy siatkarze awansowali do półfinału mistrzostw świata. W decydującym spotkaniu pokonali mistrzów olimpijskich z Londynu Rosjan 3:2.

<<< Relacja z meczu Polska - Rosja >>>

"Biało-czerwonym" wystarczyły do awansu dwa wygrane sety i tym razem nie trzymali kibiców w niepewności do ostatniej chwili . Z Mateuszem Miką - przyjmującym reprezentacji Polski - tuż po meczu rozmawiał Tomasz Kowalczyk.

Tomasz Kowalczyk: Po wygranych dwóch setach i awansie do półfinału trudno było się zmobilizować do dalszej walki?

Mateusz Mika:
Po dwóch niezbyt udanych setach, wpadało wtedy sporo piłek, które nie powinny wpaść, w piątym secie znowu potrafiliśmy się zmobilizować wygrać grupę. Ta sztuka się nam udała.

TK:
Co zdecydowało, że pokonaliście Rosję?

MM:
Myślę, że w dwóch pierwszych setach zagraliśmy nieźle w każdym elemencie. Jeżeli nie szło komuś indywidualnie, to potrafił nadrobić innymi elementami. Jesteśmy zgranym zespołem i chcemy zajść z drużyną jak najdalej.

TK:
Ta zespołowość jest największym atutem?

MM: Myślę, że to było widać, kiedy gra nam wychodziła celebrowaliśmy nasze zdobycze. Rosjanie nie wiedzieli co się dzieje. To duży atut, że potrafimy być taką jednością.

TK: To Mariusz Wlazły wymyślił to już wasze słynne skakanie w kółeczku?

MM: Kiedy nie szło nam z Brazylią, trener powiedział, że mamy grać tak, żeby pokazać rywalom naszą radość. Mariusz Wlazły pobudził nas na boisku.

TK: Jesteście mistrzami tie-breaków. Skąd bierzecie siłę psychiczną na wygrywanie w końcówce?

MM: Jeśli mamy już grać te piąte sety, to niech tak będzie, ważne żebyśmy wygrywali.

TK: Co nas czeka w meczu z Niemcami? Dobra gra Grozera i jak powiedział Andrzej Niemczyk spotkanie z pięcioma koszulami?

MM: Tam są na serio bardzo dobrzy zawodnicy. To nie są ludzie anonimowi, do półfinału by nie awansowali. Trochę nie na miejscu jest nazywane ich w taki sposób.

TK: Wyobrażasz już sobie niedzielny finał z Brazylią?

MM: Spokojnie, pokonajmy najpierw Niemców.

MŚ siatkarzy: program fazy finałowej >>>

Początek sobotniego meczu Polska-Niemcy o godz. 20.25. Na relacje ze spotkania zapraszamy do radiowej Jedynki. Na stanowisku komantatorskim w Katowicach zasiądzie Cezary Gurjew.