Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Zobacz "Grudniowy" - nowy teledysk LemON

Radio Rytm
Elwira Kaganowicz 05.12.2015

Grudniowy to drugi, po minimalistycznym Do świąt, singiel pochodzący z albumu Etiuda zimowa grupy LemON. Zespół specjalnie czekał z premierą do 1 grudnia.

LemON/ fot. mat. promocyjne LemON/ fot. mat. promocyjne

Jak tłumaczy lider zespołu, Igor Herbut: Grudzień to niesamowity miesiąc. Intensywny i pełen sprzeczności. To miesiąc bliskości, ale też samotności. Zimna i ciepła. Czas, który powinien być pełen spokoju, a zamiast tego jest pełen pośpiechu. ,,Grudniowy” jest właśnie o tych sprzecznościach. O tym, czy jesteśmy jeszcze w stanie dostrzec to, o co w Świętach Bożego Narodzenia chodzi, to - co nawet nie mieści się w głowie.
 
Autorami tekstu są Igor Herbut i Małgorzata Dacko, którzy już wcześniej wspólnie pracowali przy tekstach do utworów m.in. Scarlett, Jutro, Spójrz i Do świąt. Tekst pozornie obfituje w odniesienia do Świąt, ale wszystko to jest bardzo przewrotne - tłumaczy Herbut - Np. taki sznur lampek. Nawiązujemy w nim do zdania, które wypowiedziała Maya Angelou, wielka postać amerykańskiej historii. Powiedziała ona, że człowieka można poznać po trzech rzeczach. Po tym jak reaguje na deszczowy dzień, na zgubiony bagaż i na poplątane świąteczne lampki. Także nasz ,,lampek zasupłany sznur” jest mocno metaforyczny”.


 
Utwór Grudniowy stanowi rozwinięcie poprzedniego singla z płyty - Do świąt. Jak tłumaczy Igor: Łączy je ta sama tęsknota. Za kimś. Za czymś. Za tym, co było.  O ile jednak utwór  Do świąt był oparty wyłącznie na wokalu Igora, który sam akompaniował sobie na fortepianie, to w Grudniowym usłyszymy już pełen skład zespołu: Piotr ,,Rubens” Rubik na gitarach, Piotr Kołacz na basie, Piotr Walicki na pianinie i Tomasz ,,Harry” Waldowski na perkusji. Utwór skomponował Igor Herbut z pomocą Piotra ,,Rubensa" Rubika, za produkcję odpowiedziałny jest cały zespół, a mix i mastering przygotował Marcin Gajko.
 

  • Zobacz więcej na temat: