Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Wspominamy Mieczysława Fogga

Radio Rytm
Kamil Jasieński 30.05.2017

30 maja obchodzimy rocznicę urodzin piosenkarza. 

Mieczysław Fogg urodził się 30 maja 1901 roku w Warszawie, z okazji rocznicy przypomnijmy sobie jego najpopularniejsze interpretacje znanych utworów.

TANGO MILONGA

Utwór skomponowany przez Jerzego Petersburskiego, autorem słów jest Andrzej Włast. Został stworzony dla rewii Warszawa w Kwiatach. W Polsce utwór cieszył się największą popularnością dopiero po II Wojnie Światowej. Oczywiście w wykonaniu Mieczysława Fogga. 
TO OSTATNIA NIEDZIELA 
Utwór został skomponowany podobnie jak Tango Milonga przez Jerzego Petersburskiego. Autrem słów jest Zenon Friedwald. W Polsce utwór ze względu na smutny tekst otrzymał miano tanga samobójców, natomiast w Rosji kompozycja doczekała się trzech różnych tekstów. Najpopularniejszym z nim jest Zmęczone Słońce. 
PIERWSZY SIWY WŁOS
Utwór znany także z repertuaru Marty Mirskiej. Podczas premiery Marta Mirska bisowała "Pierwszy siwy włos" czternaście razy. Później, gdy popularność zyskało wykonanie Fogga, opowiadano, że "w pewnej restauracji, podczas zakrapianej kolacji, Marta Mirska, która była bardzo porywczą osobą, miała się rzucić za Foggiem z nożem w ręce, przewracając stoły, krzesła, zrywając obrusy i tłukąc zastawę, ze słowami: "ty ukradłeś mi piosenkę".