Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Cień Wielkiej Góry

Radio Rytm
Kamil Jasieński 17.08.2017

Dziś mijają 44 lata od tragicznych wydarzeń, którym poświęcony jest utwór Budki Suflera. 

"17 VIII. O 6.00 rano wychodzą pod lodospad Stepek, Grzązek, Rubinowska i Zawadzki. Pochmurno, lekki mróz około 5 stopni C. W lodospad wchodzą Stepek i Grzązek, Zawadzki zaś i Rubinowska zostają pod lodospadem jako obserwatorzy. Do godziny 17.00 Stepek i Grzązek wychodzą na lodowiec powyżej lodospadu poręczując trudniejsze odcinki drogi. O 17.45 zaczynają schodzić na dół. Kiedy znajdują się około 100 m od górnej krawędzi lodospadu, obrywa się o godz. 19.45 bariera seraków znajdująca się około 40 m nadnimi. Stepek i Grzązek nikną w lawinie".

To fragment z oficjalnego sprawozdania Zygmunta Nasalskiego z pierwszej polskiej powojennej ekspedycji w Himalaje, zorganizowanej przez Koło Lubelskie Klubu Wysokogórskiego w 1973 roku.

W 1975 roku Budka Suflera wydała płytę "Cień wielkiej góry", z tytułowym przebojem, poświęconym pamięci dwóch lubelskich himalaistów: Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązki.

Dziś w Radiu Rytm usłyszymy archiwalne wydanie Trójkowego Wehikułu Czasu, w którym muzycy Budki Suflera opowiadają o reedycji Cienia Wielkiej Góry.