Powieści na antenie

"Ota Pavel. Pod powierzchnią"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 11:18
Syn czeskiego Żyda dotknięty traumą Holocaustu, powojenny ideowy komunista i genialny pisarz dotknięty chorobą psychiczną – słowem Ota Pavel. Książkę o jego życiu autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego czyta Andrzej Mastalerz.
Audio
  • Aleksaner Kaczorowski "Ota Pavel. Pod powierzchnią", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Aleksaner Kaczorowski "Ota Pavel. Pod powierzchnią", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Aleksaner Kaczorowski "Ota Pavel. Pod powierzchnią", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Aleksaner Kaczorowski "Ota Pavel. Pod powierzchnią", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Aleksaner Kaczorowski "Ota Pavel. Pod powierzchnią", czyta Andrzej Mastalerz - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Andrzej Mastalerz
Andrzej MastalerzFoto: Piotr Piorun/PR

Ota Pavel 1200.jpg
Kim był autor "Śmierci pięknych saren"?

"Wielu Polaków czytało «Śmierć pięknych saren», wielu zakochało się w tej książce od pierwszej lektury, a teraz mamy okazję dowiedzieć się więcej o człowieku, który kiedyś w życiu postanowił: Najpierw sprawię sobie maszynę do pisania, a zaraz potem piękną wędkę na ryby.

Życie Oty Pavla to los mieszkańca Europy Środkowej XX wieku, modelowy przykład tego, jak wielkie wydarzenia determinują historię człowieka, nawet jeśli on sam nie miał na nie żadnego wpływu. Pavlowi najbardziej zależało na tym, by zostać pisarzem. To się udało. I chociaż nie zaznał sławy ani splendorów, wpisał się w wielką tradycję literatury żydowskiej, której symbolami są Franz Kafka, Egon Erwin Kisch czy Max Brod, pozostając jednocześnie pisarzem na wskroś czeskim" – czytamy w nocie wydawnictwa Czarne.

***

okładka_myskova_1200.jpg
"Białe zwierzęta są bardzo często głuche". Proza Ivany Myškovej

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 21-25.05.2018

Godzina emisji: 10.45 

mat. prom./mko/bch

Zobacz więcej na temat: książki literatura Czechy

Czytaj także

Złoty węgorz i literatura, która leczy z szaleństwa

25.10.2015 15:00
Dwie późne książki czeskiego pisarza Oty Pavla to rezultat kilkuletnich zmagań z chorobą psychiczną. Jednym z ważnych elementów tej twórczości jest pewna smaczna ryba.
W jednym z opowiadań Pavla chłopiec o nieprzypadkowym imieniu Ota pragnie złowić dla swojego ojca mitycznego złotego węgorza
W jednym z opowiadań Pavla chłopiec o nieprzypadkowym imieniu Ota pragnie złowić dla swojego ojca mitycznego złotego węgorzaFoto: Leonard Low/wikimedia/cc-by-2.0
Posłuchaj
25'49 Jarosław Topolewski o łowieniu i przyrządzaniu ryb oraz o twórczości Ota Pavla (Droga przez mąkę/Dwójka)
więcej

Potrawy z węgorza zajmują w menu koneserów ponad 40 pozycji. Niektórzy smakosze byli skłonni płacić za rybę nawet złotem. A to nie jedyny związek cennego kruszcu z tym wodnym stworzeniem.

Złoty węgorz pojawia się w jednym z opowiadań Ota Pavla ze zbioru "Jak spotkałem się z rybami", drugim po "Śmierci pięknych saren" autobiograficznym tomie pisarza. – Tomiki te powstawały w ramach terapii – mówił dziennikarz Jarosław Topolewski, wspominając chorobę psychiczną twórcy.

Ota Pavel, który był także komentatorem sportowym, oszalał podczas olimpiady zimowej w Innsbrucku i stał się tak dużym zagrożeniem dla ludzi i mienia, że aresztowała go austriacka policja. Bodźcem, który wytrącił go z psychicznej równowagi, był... doping niemieckiej publiczności.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: Jarosław Topolewski (dziennikarz)

Data emisji: 24.10.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/jp

Czytaj także

Łazarewicz: wierzę, że zakończyłem historię Gorgonowej

17.03.2018 12:00
- To była legendarna, sensacyjna opowieść sprzed wojny, którą znałem od dziecka. Nie miała jednak ani początku, ani końca. Musiałem się nią zająć i mam poczucie, że ustaliłem jej finał - mówił w Dwójce Cezary Łazarewicz.
Okładka autorem książki Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej
Okładka autorem książki "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej"Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
56'51 Łazarewicz na tropie przedwojennej zagadki (Literatura Non Fiction/Dwójka)
więcej

Seidler663.jpg
Tragiczny finał afery mięsnej, czyli reportaże sądowe PRL

W audycji spotkaliśmy się z autorem książki "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej", który przeprowadził dziennikarskie śledztwo próbując rozwiązać dwie zagadki. Nie tylko ustalić, czy Rita Gorgonowa popełniła zbrodnię, ale także co się z nią stało po zwolnieniu z więzienia 3 września 1939 roku.

Gorgonowa została skazana w jednym z najgłośniejszych procesów Polski międzywojennej za zabójstwo 30 grudnia 1931 Elżbiety (Lusi) Zaremby, córki lwowskiego architekta Henryka Zaremby, któremu prowadziła dom. - Kiedy kilka lat temu córka Rity zapowiedziała, że będzie zabiegać o rehabilitację matki, zobaczyłem ze zdziwieniem, że spotkało się to z dużym odzewem społecznym. Ta sprawa ciągle poruszała opinię publiczną. Winna czy nie? Musiałem to sprawdzić - powiedział gość audycji.

Przypomniał także, że akta tej głośnej sprawy, do których dotarł, ocalały cudem. - Gdyby były we Lwowie, wywieźliby je Rosjanie po zajęciu miasta. One trafiły do Krakowa i tam zajął się nimi biegły Zakładu Medycyny Sądowej, który ukrył je w domu. Po wojnie wyjechał z Polski, ale akta, które zostawił w kraju, zostały odnalezione - opowiadał Cezary Łazarewicz.

Czy można jeszcze można zmienić losy głośnego procesu? Czy pojawił się dowód, który pozwoli na rozwiązanie zagadki i rozstrzygnięcie kwestii odpowiedzialności za zbrodnię? Kto dokonał zabójstwa i jakie były dalsze losy Rity Gorgonowej po amnestii w 1939 roku? O tym w nagraniu audycji, w której rozmawialiśmy także o książce Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza "1968" oraz przedstawiliśmy nowe czasopisma z reportażem.

***

Tytuł audycji: Dwukropek (cykl "Literatura non-fiction")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Cezary Łazarewicz (dziennikarz, reportażysta)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 21.30 

mko/jp