X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca

01.09.2014 14:17
Biografia Bogusława Meca - piosenkarza, artysty plastyka i kompozytora. Książka ta nie jest opowieścią o estradzie, o piosenkach i piosenkarzach.
Bogusław Mec
Bogusław MecFoto: źr. boguslawmec.pl
Posłuchaj
03'44 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 1.
03'57 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 2.
03'50 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 3.
03'30 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 4.
03'44 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 5.
03'57 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 6.
04'16 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 7.
03'56 "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 8.
04'37 Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" - odcinek 9.
więcej
Audio

Prowadziła go pod rękę. Żeby nie upadł. Nogi miał słabe, zanikające mięśnie. Korytarz był wąski, przypominał tunel. "Jeszcze piętnaście kroków" - powiedziała. Szli tak dwie minuty. W pokoju stała kanapa.

/

"Muszę odpocząć". - Usiadł i złapał się za brzuch. Nie mógł opanować kaszlu. Zawiązała mu buty, zapięła spodnie. Wszedł Adam, przyjaciel: Jolu, czy on zdaje sobie sprawę?. Spojrzała na niego tylko, bo co miała powiedzieć? Że Boguś nigdy nie słuchał? Potem Adam zawrócił do drzwi: Idę wszystko przygotować. Zostali sami. Przytuliła jego głowę, instynktownie, z miłości. "Wkładam ci tabletkę do kieszeni. Weź, jak będzie bolało". "Nie chcę morfiny, Jolu. Ludzie czekają".

Pierwsza biografia Bogusława Meca - piosenkarza, artysty plastyka i kompozytora. Książka ta nie jest opowieścią o estradzie, o piosenkach i piosenkarzach. To przejmująca historia człowieka, który od najmłodszych lat musiał walczyć o akceptację. Kochał i niszczył. Budził podziw i zrażał do siebie innych. To także zapis niezwykłej i trudnej miłości do żony, która przez długie lata wyciągała go z różnych piekieł. Życie Bogusława Meca było ciekawsze niż jego twórczość - mówią bliscy. Piosenkarz, który zasłynął utworem "Jej portret", nie akceptował wad ani u siebie, ani u innych. Istnieje tylko czerń i biel - powtarzał.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nawet agenci Interpolu mogą mieć dość

09.07.2013 09:47
W "Lekturach przed północą" zapraszamy na debiutancką powieść Leonarda Rosena "Głosy chaosu". To trzymający w napięciu kryminał, którego głównym bohaterem jest inspektor Henri Poincaré. Czyta Adam Ferency.
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
03'50 "Głosy chaosu" - odcinek 1.
03'50 "Głosy chaosu" - odcinek 2.
03'09 "Głosy chaosu" - odcinek 3.
03'55 "Głosy chaosu" - odcinek 4.
02'59 "Głosy chaosu" - odcinek 5.
03'58 "Głosy chaosu" - odcinek 6.
03'43 "Głosy chaosu" - odcinek 7.
04'00 "Głosy chaosu" - odcinek 8.
03'42 "Głosy chaosu" - odcinek 9.
03'57 "Głosy chaosu" - odcinek 10.
więcej

Okładka
Okładka książka/Wyd. Amber

Henri Poincaré - as Interpolu, potomek słynnego XIX-wiecznego matematyka, intelektualista ściśle trzymający się litery prawa, a zarazem czuły mąż i ojciec. Pojmał zbrodniarza wojennego z czasów wojny w Serbii.

Banović zza krat poprzysięga zemstę, jednak umysł inspektora zajmuje już inne dochodzenie. W zamachu bombowym przeprowadzonym z chirurgiczną precyzją ginie w Amsterdamie młody genialny matematyk. Poszukiwał on uniwersalnej teorii naukowej wyjaśniającej wszystkie zjawiska zachodzące w przyrodzie, które mają być ze sobą powiązane i funkcjonować według jednego wzorca. Poincaré rozpoczyna pościg za mordercą - przez dwa kontynenty i o najwyższą stawkę, ale nienawiść Banovića go dosięga.

Tymczasem liczba podejrzanych rośnie. Światem wstrząsają kolejne zamachy. Poddany próbie jak biblijny Hiob, oszalały z rozpaczy, przygnieciony poczuciem winy,  Poincaré rezygnuje ze śledztwa. I odkrywa, że te dwie sprawy mogą się łączyć. Wspólnym ogniwem może być... on sam. Jak zakończy się ta historia?

Wybrane fragmenty powieści Leonarda Rosena "Głosy chaosu" przeczytał Adam Ferency.

pg

Zobacz więcej na temat: Adam Ferency lektury jedynki

Czytaj także

Losy Elżbiety, najsilniejszej królowej od czasów Kleopatry

16.07.2013 09:15
Lady Colin Campbell, dzięki swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnice królewskiej rodziny, opowiada o najbardziej niezwykłej kobiecie z dynastii Windsorów.
Krystyna Tkacz
Krystyna TkaczFoto: PR/W. Kusiński

Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg.
Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.

/

Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła.

Lektury radiowej Jedynki >>>

W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry.
Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie "Jak zostać królem", w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.

Fragmentów powieści "Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon" można było słuchać na antenie Jedynki od 15 do 26 lipca. Czytała Krystyna Tkacz.
(asz)

Czytaj także

"Żywe trupy": jeśli lubisz się bać, słuchaj przed północą

22.07.2013 13:08
- Tak naprawdę ten komiks nie jest o zombie, lecz o ludzi, którzy przeżyli. Im dalej w las, tym ważniejsze stają się interakcje między ludźmi - powiedział w Jedynce producent radiowego słuchowiska.
Żywe trupy: jeśli lubisz się bać, słuchaj przed północą
Foto: Mood Production
Posłuchaj
19'46 Michał Szolc i Jacek Rozenek o pracy nad słuchowiskiem na podstawie komiksu Roberta Kirkmana "Żywe trupy" (Kultura w Jedynce)
więcej

- Gdy tylko padł pomysł, by zrealizować "Żywe trupy", reakcja była "nie da się zrobić komiksu w wersji audio". Postanowiliśmy jednak spróbować - opowiadał pomysłodawca i producent słuchowiska Michał Szolc .

/

"Żywe trupy" na antenie Jedynki - posłuchaj wybranych fragmentów >>>

Scenariusz adaptacji napisał Michał Wojnarowski. - Musiał dodać narratora, którego nie ma w komiksie. A potem realizatorzy, którzy udźwiękawiali słuchowisko, robili wszystko, by było go jak najmniej. Słuchacz jest w stanie na podstawie muzyki i gry aktorskiej domyśleć się i wyobrazić sobie to, co dzieje się w akcji - wyjaśnił w "Kulturze w Jedynce".

W rolę głównego bohatera, policjanta Ricka wcielił się Jacek Rozenek . - Ogromną siłą radia jest to, że tworząc jedną wersję dźwiękową, mamy w istocie tyle wersji, ile osób, które nas słyszą, bo one uzupełniają to swoją wyobraźnią. Kino jest spektakularne, ale chyba doszło do swojej granicy; natomiast radio jest nieograniczone - mówił w rozmowie z Anną Stempniak. Jego zdaniem na styku pracy w studio i wyobraźni słuchacza powstaje coś, co przekracza oczekiwania i wyobrażenia.

Jakie pytania stawiał sobie autor komiksu Robert Kirkman, a za nim twórcy słuchowiska? Czy goście Jedynki lubią horrory i które? Czy powstaną kolejne wersje językowe "Żywych trupów" w wersji dźwiękowej? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

(asz)

Czytaj także

Przerażający sekret nocnego Paryża

06.08.2013 07:07
Kolejny mroczny thriller autora bestsellerowej "Trylogii Zła"! "Requiem otchłani" to drugi po "Upiornym zegarze" tom przygód pisarza Guya de Timée.
Fragment okładki powieści Requiem otchłani
Fragment okładki powieści "Requiem otchłani"Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
03'41 "Requiem otchłani" - odcinek 1.
03'27 "Requiem otchłani" - odcinek 2.
03'49 "Requiem otchłani" - odcinek 3.
03'43 "Requiem otchłani" - odcinek 4.
04'14 "Requiem otchłani" - odcinek 5.
05'23 "Requiem otchłani" - odcinek 6
03'43 "Requiem otchłani" - odcinek 7.
03'12 "Requiem otchłani" - odcinek 8.
04'07 "Requiem otchłani" - odcinek 9.
03'29 "Requiem otchłani" - odcinek 10.
03'56 "Requiem otchłani" - odcinek 11.
03'39 "Requiem otchłani" - odcinek 12.
03'54 "Requiem otchłani" - odcinek 13.
03'52 "Requiem otchłani" - odcinek 14.
03'53 "Requiem otchłani" - odcinek 15.
więcej

Uciekając przed wspomnieniami o terroryzującym Paryż podczas Wystawy Światowej z 1900 roku przestępcy, pisarz Guy de Timée i Faustine, piękna kurtyzana, znajdują schronienie w zamku położonym w regionie Vexin. Tam jednak coś, czego nie sposób nazwać słowami, w bestialski sposób masakruje całe rodziny, a cień mrocznej kreatury snuje się po okolicznych polach.
Dręczony przez osobiste demony, zafascynowany Złem, Guy de Timée rusza tropem morderczej istoty, usiłując zgłębić najskrytsze zakamarki ludzkiej psychiki.
W tym samym czasie Paryż pada ofiarą tajemniczych zjawisk: z muzeów znikają mumie, w niewyjaśnionych okolicznościach giną spirytyści, a w kręgach okultystycznych aż wrze od najdziwniejszych plotek.

Fragmenty powieści Maxime`a Chattama "Requiem otchłani" na antenie radiowej Jedynki w "Lekturach przed północą" czytał Krzysztof Gosztyła. Zapraszamy do ich wysłuchania.

Krzysztof
Krzysztof Gosztyła

(mat. pras./asz)