Powieści na antenie

Dziewczynko, roznieć ogieniek

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:40
Powieść jest wynikiem fascynacji autora losami Romów we współczesnym świecie (tytułem jest pierwszy wers starej cygańskiej pieśni).
Audio
Bartłomiej Topa
Bartłomiej TopaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jest to opowieść o tragicznych losach romskiego chłopca, Andrejka, który beznadziejnie usiłuje znaleźć swoje miejsce na świecie gdzieś pomiędzy zapadłą górską wioską na wschodnich krańcach dawnej Czechosłowacji a wielkimi miastami obu nowych państw. Książka mówi o odwiecznych ludzkich dylematach: o granicach wolności, o tym, co jest w życiu najważniejsze, a także o poszukiwaniu, znajdowaniu i stracie. Autor z niezwykłym wyczuciem ukazuje specyfikę mentalności Romów oraz przyczyny i skutki rozpadu ich tradycyjnego społeczeństwa - bo pierwszym krokiem do tolerancji jest poznanie i zrozumienie. Wciągająca, burzliwa fabuła jest sugestywnym nośnikiem ważnego przesłania: że mur, który oddziela nas od wszelkiej odmienności, nosimy w sobie.

Książka otrzymała prestiżową nagrodę Magnesia Litera w kategorii Debiut Roku 2006 oraz nagrodę literacką czeskiego Klubu Książki (2005).

Czytaj także

Walka o przetrwanie z wojną żydowsko-rzymską w tle

06.10.2013 15:14
W radiowej Jedynce zapraszamy do słuchania nowej powieści Alice Hoffman "Gołębiarki". Fragmenty powieści czyta Ewa Konstancja Bułhak.
Ewa Konstancja Bułhak
Ewa Konstancja BułhakFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
02'52 "Gołębiarki" - odcinek 1.
03'33 "Gołębiarki" - odcinek 2.
03'40 "Gołębiarki" - odcinek 3.
03'36 "Gołębiarki" - odcinek 4.
03'26 "Gołębiarki" - odcinek 5.
03'53 "Gołębiarki" - odcinek 6.
03'12 "Gołębiarki" - odcinek 7.
03'23 "Gołębiarki" - odcinek 8.
03'34 "Gołębiarki" - odcinek 9.
03'48 "Gołębiarki" - odcinek 10.
więcej

Za kanwę powieści posłużyły wydarzenia, które miały miejsce w roku 70 n.e., gdy 900 Żydów zamkniętych w górskiej twierdzy Masada odpierało miesiącami ataki Rzymian.

/

Ostatecznie ocalały jedynie dwie kobiety i pięcioro dzieci. Autorka opisuje losy czterech różnych bohaterek, z których każda ma dramatyczną historię i własne sekrety - teraz ich losy przecinają się w tych rozpaczliwych dniach zagłady. Tym, co je łączy jest walka o przetrwanie, a także opieka nad gołębiami pocztowymi, które stanowią jedyny łącznik oblężonej twierdzy ze światem zewnętrznym.
Alice Hoffman - jedna z najpoczytniejszych powieściopisarek amerykańskich. Ma na swoim koncie dwadzieścia jeden powieści, dwa zbiory opowiadań i osiem książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków i doczekały się ponad stu zagranicznych wydań. Na podstawie jednej z jej powieści pt. Totalna magia powstał film z Sandrą Bullock i Nicole Kidman w rolach głównych. Gołębiarki zostały uznane za najważniejsza książkę w jej dorobku.

Książka otrzymała patronat radiowej Jedynki.

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA lektury jedynki

Czytaj także

Agnieszka Osiecka intymnie o sobie

21.10.2013 10:00
"Dzienniki" - pisane od dziewiątego roku życia aż do śmierci poetki - to najintymniejszy z wszystkich tekstów Agnieszki Osieckiej. Ich fragmentów można było posłuchać w radiowej Jedynce w interpretacji Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.
Poetka, autorka tekstów Agnieszka Osiecka z córką Agatą Passent. Warszawa 04.1975.
Poetka, autorka tekstów Agnieszka Osiecka z córką Agatą Passent. Warszawa 04.1975. Foto: PAP/Woody Ochnio
Posłuchaj
03'44 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 1.
02'54 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 2.
04'22 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 3.
03'41 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 4.
03'32 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 5.
03'40 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 6.
03'48 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 7.
03'51 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 8.
03'59 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 9.
03'58 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 10.
04'06 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 11.
03'58 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 12.
03'49 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 13.
03'49 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 14.
03'53 Agnieszka Osiecka "Dzienniki" - odcinek 15.
więcej

Choć Agnieszka Osiecka w wielu swoich wierszach, z właściwą sobie lekkością, przemycała prywatny ton, dopiero tutaj wolna jest od jakiejkolwiek cenzury wobec samej siebie. Do bólu szczera, prawdziwa, a tym samym dla wielu czytelników kontrowersyjna. Swe dzienniki pisała w tajemnicy. Jedynie najbliżsi wiedzieli o ich istnieniu.

Agnieszka Osiecka w Radiach Wolności >>>

/

Pierwszy tom "Dzienników" Agnieszki Osieckiej obejmuje lata 1945-1950 i otwiera wielotomową edycję. Jedno z największych i najbarwniejszych dzieł polskiego pamiętnikarstwa na pewno wywoła burzę wokół postaci Autorki. Po latach narosłych mitów i plotek oddajemy głos Jej samej. Zgodnie z życzeniem samej Poetki - kiedy Jej już nie ma. Choć przecież jest...

"To fascynująca lektura, to pierwsze fascynacje literackie, konflikty z rodzicami i oczywiście miłości" - tak zapowiadała pierwszą część "Dzienników" Agnieszki Osieckiej jej córka.

- To nie infantylne opowiastki - powiedziała Agata Passent w radiowej Jedynce .

» Przyjaciele Agnieszki Osieckiej w kilka dni po śmierci artystki

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów "Dzienników", które w "Lekturach przed północą" czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

 

- - -

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 w Warszawie, zmarła 7 marca 1997.

Czytaj także

Prawdziwa historia Jerzego Kosińskiego

21.10.2013 11:16
Biografię pisarza napisał Jerome Charyn zainspirowany barwną historią życia Polaka. Jej fragmenty czyta na antenie radiowej Jedynki Szymon Bobrowski.
Jerzy Kosiński
Jerzy KosińskiFoto: MDCarchives/Wikipedia
Posłuchaj
03'45 "Jerzy Kosiński" - odcinek 1.
04'02 "Jerzy Kosiński" - odcinek 2.
03'52 "Jerzy Kosiński" - odcinek 3.
03'22 "Jerzy Kosiński" - odcinek 4.
04'14 "Jerzy Kosiński" - odcinek 5.
więcej

Napisana barwnym językiem, momentami absurdalna, chwilami brutalna powieść o Jerzym Kosińskim, zaskakuje niczym sam autor "Malowanego ptaka".

Książka "Jerzy Kosiński", to przyprawiająca o zawrót głowy podróż między Nowym Jorkiem i Florencją, Moskwą i Londynem. To także historia żydowskiego chłopca, który musi stracić tożsamość, aby przeżyć. Dlatego już na zawsze pozostanie wyobcowany - bez względu na środowisko i szerokość geograficzną.

Wśród niezwykłych scenografii książki pojawiają się m.in. wykwintne przyjęcia w nowojorskich wyższych sferach, których ulubieńcem był przez pewien czas "Jurek”, spotkania z angielską rodziną królewską, plan zdjęciowy filmu "Wystarczy być”, nocny Harlem i mieszkanko Kosińskiego na Manhattanie.