Powieści na antenie

Nie zapomnij mnie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 15:47
Gdy Alzheimer upośledza i uzdrawia. David Sieveking, znany filmowiec w unikalny sposób, nie bojąc się groteski i humoru, portretuje tym razem swoją matkę. W książce "Nie zapomnij mnie" pokazuje, jak kobieta, która zapada na chorobę Alzheimera, powoli zapomina o świecie, w którym żyje.
Audio
Łukasz Lewandowski
Łukasz LewandowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Gretel - jak miliony ludzi w Europie - wskutek Alzheimera traci pamięć, a w końcu też swą bujną, niepowtarzalną osobowość. Razem z synem i resztą rodziny możemy widzieć jej chorobę nie jako przekleństwo czy degradację lecz wielką przemianę. Jako jedną z tajemniczych przygód ciała i ducha.

/

Paradoksalnie bowiem Gretel odarta z indywidualnych, "ziemskich" cech staje się kimś więcej. Gdy już przestaje komunikować się ze światem, może przez nią przemówić życie w swej najczystszej, najgłębszej postaci. Co mówi ono ustami swego medium? Godzi się tylko na miłość i odpowiada na nią radością, zachwytem, przyjemnością. Bezwzględnie odrzuca wszelki przymus i działania motywowane poczuciem obowiązku czy winy. Zaskakuje pełnymi przewrotnej mądrości i humoru przebłyskami.

Towarzyszenie tej nowej Gretel odmienia i uzdrawia – i jej bliskich, i czytelników. Książce towarzyszy film o tym samym tytule, obsypany nagrodami m. in. nagrodą główną 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

Czytaj także

Kryminalny wątek w karierze Andrzeja Chyry

22.09.2013 15:09
Zapraszamy do słuchania pasjonującej lektury. "Burza słoneczna" Asy Larsson ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki, a jej fragmenty na naszej antenie czytał Andrzej Chyra.
Andrzej Chyra
Andrzej ChyraFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
02'58 "Burza słoneczna" - odcinek 1.
03'35 "Burza słoneczna" - odcinek 2.
03'22 "Burza słoneczna" - odcinek 3.
03'21 "Burza słoneczna" - odcinek 4.
03'25 "Burza słoneczna" - odcinek 5.
03'38 "Burza słoneczna" - odcinek 6.
03'15 "Burza słoneczna" - odcinek 7.
03'29 "Burza słoneczna" - odcinek 8.
03'42 "Burza słoneczna" - odcinek 9.
04'00 "Burza słoneczna" - odcinek 10.
więcej

Pierwsze śledztwo Rebeki Martinsson. W świątyni zboru Źródła Mocy zostaje bestialsko zamordowany Wiktor Strandgard, aktywny działacz religijny. Zmasakrowane zwłoki znajduje siostra ofiary, która niezwłocznie zawiadamia policję i… znika. Rytualny mord? Walka o wpływy w zborze? Prywatne porachunki? W śledztwo angażuje się komisarz Anna Maria Mella. W tym samym czasie w Kirunie pojawia się Rebeka Martinsson, prawniczka ze Sztokholmu, którą jeden telefon zmusił do powrotu w rodzinne strony. Wkrótce zaczynają wychodzić na jaw mroczne tajemnice rodzin pastorów…

"Burza słoneczna" to pierwsza, najbardziej osobista książka Asy Larsson - bestsellerowej pisarki, trzykrotnie wyróżnionej przez Szwedzką Akademię Kryminału. To dotychczas brakująca część serii o Rebece Martinsson, w którą na potrzeby ekranizacji wcieliła się Izabella Scorupco, a także bestseller polecany przez Oprah Winfrey - autorkę zestawienia "Kryminały, które każda myśląca kobieta powinna przeczytać".

Fragmenty "Burzy słonecznej" w "Lekturach Jedynki" czyta Andrzej Chyra.

Czytaj także

Walka o przetrwanie z wojną żydowsko-rzymską w tle

06.10.2013 15:14
W radiowej Jedynce zapraszamy do słuchania nowej powieści Alice Hoffman "Gołębiarki". Fragmenty powieści czyta Ewa Konstancja Bułhak.
Ewa Konstancja Bułhak
Ewa Konstancja BułhakFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
02'52 "Gołębiarki" - odcinek 1.
03'33 "Gołębiarki" - odcinek 2.
03'40 "Gołębiarki" - odcinek 3.
03'36 "Gołębiarki" - odcinek 4.
03'26 "Gołębiarki" - odcinek 5.
03'53 "Gołębiarki" - odcinek 6.
03'12 "Gołębiarki" - odcinek 7.
03'23 "Gołębiarki" - odcinek 8.
03'34 "Gołębiarki" - odcinek 9.
03'48 "Gołębiarki" - odcinek 10.
więcej

Za kanwę powieści posłużyły wydarzenia, które miały miejsce w roku 70 n.e., gdy 900 Żydów zamkniętych w górskiej twierdzy Masada odpierało miesiącami ataki Rzymian.

/

Ostatecznie ocalały jedynie dwie kobiety i pięcioro dzieci. Autorka opisuje losy czterech różnych bohaterek, z których każda ma dramatyczną historię i własne sekrety - teraz ich losy przecinają się w tych rozpaczliwych dniach zagłady. Tym, co je łączy jest walka o przetrwanie, a także opieka nad gołębiami pocztowymi, które stanowią jedyny łącznik oblężonej twierdzy ze światem zewnętrznym.
Alice Hoffman - jedna z najpoczytniejszych powieściopisarek amerykańskich. Ma na swoim koncie dwadzieścia jeden powieści, dwa zbiory opowiadań i osiem książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków i doczekały się ponad stu zagranicznych wydań. Na podstawie jednej z jej powieści pt. Totalna magia powstał film z Sandrą Bullock i Nicole Kidman w rolach głównych. Gołębiarki zostały uznane za najważniejsza książkę w jej dorobku.

Książka otrzymała patronat radiowej Jedynki.

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA lektury jedynki

Czytaj także

Mur, który oddziela nas od wszelkiej odmienności, nosimy w sobie

04.11.2013 08:08
"Dziewczynko, roznieć ogieniek" Martina Šmausa. Powieść, laureatka dwóch nagród literackich, jest wynikiem fascynacji autora losami Romów we współczesnym świecie (tytułem jest pierwszy wers starej cygańskiej pieśni). Od poniedziałku do piątku po godz. 10:30.
Bartłomiej Topa
Bartłomiej TopaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
03'04 "Dziewczynko, roznieć ogieniek" - odcinek 1.
03'00 "Dziewczynko, roznieć ogieniek" - odcinek 2.
03'01 "Dziewczynko, roznieć ogieniek" - odcinek 3.
03'31 "Dziewczynko, roznieć ogieniek" - odcinek 4.
02'46 "Dziewczynko, roznieć ogieniek" - odcinek 5.
03'09 "Dziewczynko, roznieć ogieniek" - odcinek 6.
02'45 "Dziewczynko, roznieć ogieniek" - odcinek 7.
03'23 "Dziewczynko, roznieć ogieniek" - odcinek 8.
więcej

Bartłomiej Topa w Jedynce: wolę milczeć, ale trzaśnięcie drzwiami bywa konieczne >>>

Jest to opowieść o tragicznych losach romskiego chłopca, Andrejka, który beznadziejnie usiłuje znaleźć swoje miejsce na świecie gdzieś pomiędzy zapadłą górską wioską na wschodnich krańcach dawnej Czechosłowacji a wielkimi miastami obu nowych państw. Książka mówi o odwiecznych ludzkich dylematach: o granicach wolności, o tym, co jest w życiu najważniejsze, a także o poszukiwaniu, znajdowaniu i stracie. Autor z niezwykłym wyczuciem ukazuje specyfikę mentalności Romów oraz przyczyny i skutki rozpadu ich tradycyjnego społeczeństwa - bo pierwszym krokiem do tolerancji jest poznanie i zrozumienie. Wciągająca, burzliwa fabuła jest sugestywnym nośnikiem ważnego przesłania: że mur, który oddziela nas od wszelkiej odmienności, nosimy w sobie.

Joanna i Krzyszfof Krauze o romskiej poetce Papuszy >>>
Książka otrzymała prestiżową nagrodę Magnesia Litera w kategorii Debiut Roku 2006 oraz nagrodę literacką czeskiego Klubu Książki (2005).

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów powieści "Dziewczynko, roznieć ogieniek", którą w "Lekturach Jedynki" czytał Bartłomiej Topa.