Powieści na antenie

Opowiadanie Żwir - ze zbioru Drogie życie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 16:05
Najbardziej wstrząsające opowiadanie z całego zbioru "Żwir". To historia matki, która przeżywa szok po utonięciu córki.
Audio
Iza Kuna
Iza KunaFoto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Zbiór "Drogie życie" to czternaście historii rozgrywających się w miasteczkach położonych w pobliżu jeziora Huron. Są to opowieści ciepłe i straszne zarazem.

Okładka
Okładka książki "Drogie życie" Alice Munro/mat. prom.

Zbiór "Drogie życie" to czternaście historii rozgrywających się w miasteczkach położonych w pobliżu jeziora Huron. Są to opowieści ciepłe i straszne zarazem. Nieoczekiwane spotkanie dawnych kochanków, romans bogatej kobiety z mężem innej, rozpacz mężczyzny, którego żona jest nieuleczalnie chora. Losy niemal wszystkich bohaterów determinują wydarzenia związane z II wojną światową.

Zobacz więcej na temat: Alice Munro iza kuna

Czytaj także

Alice Munro do perfekcji opanowała krótkie formy

17.10.2013 01:50
Jak pisać krótko, żeby zapaść w pamięć na długo? Właśnie taki rodzaj pisarstwa doceniła komisja noblowska, która w tym roku nagrodziła Alice Munro. Kanadyjska pisarka to właśnie „mistrzyni krótkiej formy literackiej”.
Kanadyjska pisarka Alice Munro, tegoroczna laureatka literackiej nagrody Nobla
Kanadyjska pisarka Alice Munro, tegoroczna laureatka literackiej nagrody NoblaFoto: EPA/DEREK SHAPMAN
Posłuchaj
30'04 (Moje książki/ Jedynka)
więcej

Jak to zwykle bywa przed ogłoszeniem laureata nagrody Nobla w dziedzinie literatury w wielkich firmach bukmacherskich przyjmowane są zakłady. Wskazywano na różnych faworytów, ale tegoroczna noblistka nie znajdowała się w czołówce osób wytypowanych. W całej historii literackich nagród Nobla zaledwie 12 razy nagrodzono kobiety.
Sekretarz komisji Noblowskiej wypowiadając się dla mediów na temat tegorocznej noblistki cały czas się uśmiechał. – Napisała jedną książkę, która jest jakby powieścią, ale składa się z cyklu opowiadań, w których występują te same osoby. Munro jest autorką krótkich form prozatorskich. Wszystko, co opisuje dzieje się w południowo-zachodnim Ontario, w płaskim, rolniczym zakątku Kanady. Są tam wsie, małe miasteczka i rzeki. Ona tam znajduje miejsca, bohaterów i tematy. Stamtąd też wyprowadza postaci, żeby zmierzyły się z czymś innym gdzieś w świecie, żeby robiły coś nowego. Ona tam odnajduje wszystko, czego jej potrzeba do tworzenia książek – opowiada sekretarz komisji.
Co takiego jest w pisarstwie Munro, że zachwyca ona czytelników i krytyków w tak odległych częściach świata. – Ona jest naprawdę wybitną pisarką. Umie pisać w sposób niezwykle prawdziwy. Pisze w zasadzie tylko opowiadania, które czasami układają się w powieści. Nigdy nie napisała zwyczajnej, normalnej powieści. Jej historie są pełne empatii i niezwykle błyskotliwego zrozumienia natury ludzkiej. To proza psychologiczna oraz psychologiczno-społeczna. Świetnie rozumie poruszenia serc swoich bohaterów. Świetnie oddaje również różnice społeczne pomiędzy ludźmi – mówi Magdalena Miecznika, dziennikarka i pisarka, która od dawna interesuje się twórczością nobliski.
Fragment prozy Alice Munro:
„To był cud. To była pomyłka. To było to, o czym marzyła. To nie było tym, czego chciała.”
W programie rozmawialiśmy również o książkach: „Warszawskie Kawiarnie Literackie” Andrzeja Z. Makowieckiego, „Kąpiąc lwa” Jonathana Carrolla. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!
Program „Moje książki” poprowadził Michał Montowski.

sm